W Europie ruszają prace nad systemem wykrywania materiałów jądrowych

W Europie ruszają prace nad systemem wykrywania materiałów jądrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

System, który mógłby m.in. uniemożliwiać przemyt broni jądrowej powstaje w ramach projektu MODES-SNM. Naukowcy z 5 krajów, w tym z Polski chcą opracować prototyp taniego, mobilnego systemu nowej generacji do wykrywania ładunków i materiałów rozszczepialnych.

W ramach projektu MODES-SNM (Modular Detection System for Special Nuclear Material - Modułowy System Wykrywania Materiałów Jądrowych o Specjalnym Znaczeniu), międzynarodowy zespół badaczy - w tym naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku - pracuje nad opracowaniem nowej generacji urządzeń pasywnych do wykrywania słabych lub dobrze osłoniętych ładunków z materiałów rozszczepialnych.

Jak poinformował NCBJ w przesłanym PAP komunikacie, uczeni do połowy 2014 roku mają zbudować i przetestować prototyp mobilnego systemu detekcyjnego. Ma on łatwo i szybko identyfikować zawartość niebezpiecznych ładunków, a nawet dostarczać pewnych informacji o rodzaju osłon użytych do jego zamaskowania. Użycie m.in. niedawno opracowanych tanich gazowych detektorów neutronów pozwoli na zredukowanie kosztów nowych urządzeń.

"Wśród różnych zagrożeń terrorystycznych, przemyt specjalnych materiałów jądrowych stosowanych w broniach jądrowych, a nawet samej bomby atomowej, stanowią niewyobrażalne niebezpieczeństwa dla świata" - skomentował światowej sławy ekspert w dziedzinie elektroniki jądrowej, prof. Marek Moszyński z NCBJ.

Dodał, że takie materiały są trudne do wykrycia, szczególnie, gdy są maskowane przez odpowiednie osłony. "Nasz system będzie dokonywał jednoczesnej detekcji i analizy różnych rodzajów sygnałów - promieniowania gamma oraz neutronów. Pozwoli to zwiększyć czułość pomiaru i odróżnić sygnał niebezpiecznego ładunku od sygnału tła promieniowania pochodzącego z naturalnych źródeł" - zapewnił.

Jak wytłumaczył kierownik zespołu pracującego nad projektem w Świerku, dr Łukasz Świderski z NCBJ, sercem urządzenia będą detektory oparte o wysokosprężone gazy szlachetne - hel i ksenon. "Jest to rozwiązanie niespotykane dotąd w powszechnym zastosowaniu. Nasza grupa, skupiona w Zakładzie Fizyki Detektorów NCBJ, będzie zajmować się charakteryzacją oraz optymalizacją pracy detektorów wchodzących w skład systemu. W końcowej fazie projektu weźmiemy na swoje barki przeprowadzenie testów laboratoryjnych gotowego prototypu w celu precyzyjnego określenia jego możliwości. Ostatnim etapem będzie zaś zademonstrowanie działania systemu w warunkach +bojowych+" - opisał.

W finansowanym przez Komisję Europejską projekcie MODES-SNM (Modular Detection System for Special Nuclear Material - Modułowy System Wykrywania Materiałów Jądrowych o Specjalnym Znaczeniu), oprócz polskich naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, uczestniczą naukowcy z Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Irlandii. Prace nad projektem rozpoczęły się w styczniu.

Badanie i konstruowanie elektroniki stosowanej w technologiach jądrowych jest jedną ze specjalności naukowców z NCBJ. Zespół młodych fizyków i inżynierów stworzony przez prof. Marka Moszyńskiego z powodzeniem prowadzi badania nad detekcją sygnałów promieniowania jądrowego wykorzystywanego dla potrzeb medycyny, techniki, a ostatnio także w obszarze bezpieczeństwa publicznego.

W Świerku, poza obecnie uruchomionym projektem, trwają prace nad systemami do wykrywania i identyfikacji konwencjonalnych ładunków niebezpiecznych oraz innych przemycanych towarów. W NCBJ wytwarzane są także komercyjne systemy do detekcji i analizy promieniowania, m.in. używany w wielu laboratoriach na świecie analizator amplitudy Tukan.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!