PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W jakie rozwiązania IT inwestuje Fortum Power and Heat Polska?

Autor: wnp.pl (JM)
11-03-2014 08:58
W jakie rozwiązania IT inwestuje Fortum Power and Heat Polska?
Fot. PTWP

Zakończyliśmy wdrożenie narzędzia Termis Operation w Częstochowie oraz Systemu Maximo w obszarze całej dystrybucji w Polsce - mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska. - Pod koniec ubiegłego roku, w elektrociepłowni w Zabrzu wdrożono nowy system monitoringu produkcji w kogeneracji, oparty na programie wizualizacyjnym ASIX.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, umożliwia on bieżące śledzenie najważniejszych parametrów procesu produkcji, zarówno w sieci wewnętrznej jaki i przez Internet. - System pozwala na monitorowanie, archiwizowanie i raportowanie danych podstawowych urządzeń począwszy od stacji uzdatniania wody, aż do wyprowadzenia mocy – mówi Piotr Górnik. - Nowe rozwiązanie w znaczący sposób ułatwia monitorowanie oraz optymalizację sprawności i kosztów wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Ponadto, narządzie to poprzez bazę danych archiwalnych pozwala na szybkie generowanie raportów analitycznych.
System ten, jak opisuje nam dyrektor Górnik, budowany był przez kilka lat z uwagi na duży zakres rzeczowy i finansowy, jaki obejmuje. - Każdego roku dokładaliśmy kolejne punkty pomiarowe, tworzyliśmy kolejne bazy danych. Dziś jest to podstawowe narzędzie do planowania, monitorowania i optymalizowania produkcji i kosztów - przekonuje.

W tym roku firma rozpoczyna wdrożenie systemu dwustronnej komunikacji z węzłami cieplnymi. - Będzie on umożliwiał zdalne monitorowanie i sterowanie urządzeniami węzła cieplnego, co pozwoli nam optymalizować dostawę energii, zwiększy jakość oraz konkurencyjność usług, a także obniży bieżące koszty funkcjonowania – mówi Piotr Górnik. - Wdrożenie uwzględniać będzie zbudowanie specjalnej platformy IT dedykowanej naszym klientom. Korzystając z komputera, bądź smartfona klient będzie mógł wpływać na konsumpcję energii dzięki możliwości podglądu i analizy bieżącego zużycia, określonych parametrów pracy oraz zdalnej zmiany określonych nastaw.

W obszarze dystrybucji Fortum planuje również wdrożenie systemu GIS - technologii IT, która łączy charakterystykę geometryczną oraz lokalizację obiektów z ich charakterystyką opisową. - Dzięki niemu eksploatowaną przez nas infrastrukturę, czyli sieci ciepłownicze, węzły cieplne, układy pomiarowo-rozliczeniowe oraz towarzyszące elementy zdalnego odczytu danych, będzie można prezentować na mapie oraz poddawać różnym analizom dzięki ich powiązaniom z konkretną lokalizacją – wyjaśnia nasz rozmówca. - Dzięki wdrożeniu uzyskamy łatwo dostępne i bogate źródło informacji, które wykorzystamy, m.in. do analizy ryzyka, planowania działań utrzymaniowych, remontowych oraz inwestycyjnych.

Piotr Górnik mówi również, że firma rozpoczyna projekt wdrożenia centralnej bazy danych „Data warehouse” na bazie produktów Microsoft Office, który ma za zadanie zdalne pobieranie danych z obiektów produkcyjnych i dystrybucyjnych, danych zewnętrznych oraz danych z innych funkcji. Projekt umożliwi archiwizację, przetwarzanie danych oraz tworzenie różnych raportów, a następnie wykorzystanie ich do prezentacji na aplikacjach urządzeń mobilnych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP