W jakim kierunku będą ewoluowały rozwiązania smart IT?

W jakim kierunku będą ewoluowały rozwiązania smart IT?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Należy uświadomić sobie jeden ważny aspekt świata smart - przekonuje Artur Thielmann, doradca zarządu Atende. - Podstawą wszelkiej "inteligencji" systemów informatycznych jest sprawna akwizycja danych.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, ta niezbędna warstwa rodzi nowe wyzwania dla techniki, ale również dla relacji społecznych.

- Pozyskiwanie różnorodnych danych, nawet tak prostych jak wyniki pomiaru zużycia energii elektrycznej w mieszkaniach, powoduje słuszne obawy o sposób wykorzystania tych danych - przestrzega. - Kwestie zachowania prywatności zdają się przeciwstawiać rozpowszechnianiu możliwości technik informatycznych i planując rozwój takich systemów trzeba dbać o właściwe sposoby zabezpieczania danych i gwarancje naszych obywatelskich praw.

Artur Thielmann zauważa, że obserwując projekty prowadzone obecnie można odnieść wrażenie, że ze względu na masową skalę i relatywną łatwość uzyskania powszechnej akceptacji, to właśnie operatorzy sieci energetycznych są w dogodnym położeniu do wdrażania rozwiązań typu smart IT.

- Licznik energii jest w każdym domu - wskazuje. - Wymiana licznika na taki, który można odczytywać zdalnie, bez wizyty inkasenta, jest mniej więcej oczywista. Można też liczyć na stosunkowo dobre przyjęcie rozwiązań związanych z szeroko rozumianym zdalnym sterowaniem urządzeniami domowymi za pośrednictwem licznika, który stałby się centrum komunikacyjnym domowej sieci (HAN, ang. Home Area Network), szczególnie jeśli taka propozycja zostanie poparta zachętami taryfowymi.

Warto wspomnieć jeszcze o jednej idei, która zyskuje pozytywne opinie specjalistów na całym świecie.

- W wielu dziedzinach informatyki powstają rozwiązania, których wspólnym mianownikiem jest użycie słów "software defined", czyli "określone przez oprogramowanie" – wyjaśnia Artur Thielmann. - Mamy software defined networks, data centers, możemy mieć software defined home appliances. Moce obliczeniowe tanich, energooszczędnych procesorów są już na tyle duże, że opłaca się budować uniwersalne platformy sprzętowe, wyposażone w podstawowe zasoby i w miarę uniwersalne interfejsy. Zależnie od wgranego oprogramowania i podłączonych modułów realizujących specyficzne funkcje (np. pomiar parametrów dostarczanej energii elektrycznej), to samo urządzenie może być licznikiem, koncentratorem komunikacyjnym, sterownikiem oświetlenia i ogrzewania, czy centralką alarmową.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!