Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W jakim kierunku będą musiały podążać firmy IT w 2014?

Autor: wnp.pl (JM)
16-12-2013 12:43

- Rynek IT, jak i przemysł, będą przesuwać się w stronę rozwoju IT w modelu usługowym – mówi Szymon Stępczak, wiceprezes zarządu Atende. - Sektor IT, który opiera się wyłącznie na sprzedaży sprzętu, w mojej opinii kończy się.

Z obserwacji naszego rozmówcy wynika, że klienci szukają u dostawców dwóch rzeczy: wiedzy, która pozwoli efektywnie rozwiązać problem oraz gotowych rozwiązań, skracających czas wdrożenia.
- Skalowalna i zindywidualizowana usługa to kierunek, w którym będą musiały podążać firmy IT, jeśli będą chciały utrzymać się w wyścigu po wartościowe kontrakty – prognozuje Szymon Stępczak. - Wzrost znaczenia modeli usługowych przyczyni się również do dalszego wzrostu popularności chmury, w której będzie oferowanych coraz więcej rozwiązań. Będziemy mówić już nie tylko o Infrastructure as a Service czy Software as a Service, ale też np. o usługach zunifikowanej komunikacji czy backupu szerzej dostępnych w chmurze. Rynek już wie, że zakup sprzętu nie jest remedium na każdy problem.

- W mijającym roku zaobserwowaliśmy postępujące zainteresowanie usługami outsourcingu IT – podsumowuje 2013 r. Szymon Stępczak,. - W tym zakresie sporo prac zrealizowaliśmy dla sektora finansowego oraz przemysłowego.

Jak podkreśla nasz rozmówca, ten ostatni sektor, oprócz usług o wspomnianym charakterze, wykazywał duże zainteresowanie rozwiązaniami, które usprawniają prace w organizacjach rozproszonych terytorialnie.

- Są to między innymi rozwiązania zunifikowanej komunikacji oraz usługi realizowane na posiadanej przez nas infrastrukturze cloud – wyjaśnia Szymon Stępczak.

W 2013 roku najbardziej aktywnym sektorem rynku, spośród tych, które obsługuje Atende, był sektor publiczny, w którym oprócz dostawy i implementacji wysoko zaawansowanych rozwiązań typu data center, realizowane były prace polegające na budowie sieci szerokopasmowej czy też projekt obejmujący m.in. dostawę urządzeń oraz wytworzenie oprogramowania dla potrzeb służb ratunkowych.

Przemysł najchętniej będzie korzystał z usług ściśle dostosowanych do potrzeb biznesowych – prognozuje Szymon Stępczak. - Kwestią mocno artykułowaną, ze względu na wymogi prawne, nadal będą inteligentne sieci energetyczne. Myślę, że wygra tu każdy, kto ma już doświadczenie
w implementacji AMI. Temat smart grid to już fakt, z którym każdy będzie musiał się oswoić. Nie uciekniemy od tego zjawiska. Więcej, skupiamy kompetencje dla tego obszaru w jednym miejscu, Atende Software, spółce zależnej w 100% od Atende.

Nasz rozmówca zauważa, że popularnym w ostatnim roku tematem było Big Data. - Ilość danych, jakie pojawiają się w organizacjach, rośnie w tempie geometrycznym - wyjaśnia. - Przemysł nie jest tu wyjątkiem. Informacje jakie dostarczają systemy produkcyjne, pomiarowe, aplikacje do obsługi klientów, programy analityczne muszą być gdzieś przechowywane i przetwarzane, by móc z nich zrobić właściwy użytek biznesowy.

Firmy, zdaniem Szymona Stępczaka, mogą pójść w dwie strony - albo będą kupować przestrzeń i moce obliczeniowe w usłudze, czyli środek ciężkości przesunie się w stronę chmury, albo będą chciały kupować na własność rozwiązania, które pozwalają na zgromadzenie i przetworzenie wygenerowanych danych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP