Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W jakim kierunku będą rozwijały się rozwiązania Big Data?

Autor: wnp.pl (JM)
18-01-2016 14:53
W jakim kierunku będą rozwijały się rozwiązania Big Data?
Fot. Shutterstock.com

- W przypadku technologii Big Data możemy mówić o wykorzystaniu danych w rozmaitych gałęziach przemysłu, przede wszystkim w produkcji i handlu, ale także w przemyśle spożywczym i przetwórczym czy motoryzacji - mówi Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies.

Bain&Company, amerykańska firma consultingowa z siedzibą w Bostonie, wyliczyła, że analityka wielkich zbiorów danych jest w stanie zwiększyć produkcję od 6 do 8 proc.
- Z kolei Internet Rzeczy umożliwi połączenie danych spływających z maszyn na linii produkcyjnej z Siecią czy platformą danych danego przedsiębiorstwa - wyjaśnia Piotr Prajsnar. - Docelowo Big Data umożliwi zatem stworzenie inteligentnej fabryki (Smart Factory), w ramach której z taśmy produkcyjnej będą mogły schodzić towary dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów, procesy produkcyjne zostaną w pełni zautomatyzowane, a błędy i awarie np. linii produkcyjnych, diagnozowane i usuwane natychmiastowo. Big Data to zatem milowy krok do automatyzacji produkcji i Przemysłu 4.0.

Zdaniem naszego rozmówcy., w dalszym ciągu możemy spodziewać się penetracji technologii Big Data przez sektor przemysłowy, w tym w szczególności: rozbudowy firmowych systemów CRM i ERP o dane z zewnętrznych platform DMP (Data Management Platforms) oraz integracji z nimi, a także wykorzystania inteligentnych sensorów (IoT), które zostaną zaimplementowane np. w maszynach produkcyjnych.

- Większość dobrze zaprojektowanych systemów biznesowych w firmach wyposażona jest dziś w interfejsy API, które umożliwia łatwą integrację systemów typu BI z innymi modułami, np. zewnętrznymi platformy zarządzania i przetwarzania danymi - wyjaśnia.

Big Data to technologia skalowalna, którą można dopasować do potrzeb i rodzaju działalności przedsiębiorstwa oraz zakresu świadczonych przez nie usług. - Dzięki wspomnianym interfejsom możemy podłączyć odpowiednie oprogramowanie np. bezpośrednio do maszyn pracujących na linii produkcyjnej, a następnie analizować wysyłane przez nie dane w czasie rzeczywistym - opisuje Piotr Prajsnar. - Takie działanie sprawia, że firmy mogą nie tylko na bieżąco monitorować swoje proces produkcyjne, gromadzić informacje o rodzaju oraz ilości zużytych surowców i wytworzonych produktów, lecz także przewidywać potencjalne awarie sprzętu i zapobiegać przestojom, dzięki uprzedniej wymianie wadliwych części.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że scalając swoje zasoby danych z zewnętrznymi platformami Big Data firmy z sektora przemysłowego będą mogły również rozpocząć właściwy proces monetyzacji, czyli spieniężenia cyfrowych informacji pośrednio lub bezpośrednio, a także optymalizacji procesów biznesowych w organizacji.

- Warto zwrócić również uwagę na fakt, że w niedalekiej przyszłości z analityki danych skorzystają również producenci sprzętu. Gartner szacuje, że już w 2017 roku 20 proc. produktów i rozwiązań zorientowanych na konsumentów, będzie dostarczało szerokiej spectrum informacji dotyczących samych użytkowników oraz praktyk użytkowania przez nich sprzętu.

Które sektory przemysłu będą wyjątkowo aktywne jeżeli chodzi o inwestycje teleinformatyczne, dlaczego?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP