W Kielcach mają prototyp drukarki 3D do nanoszenia tynku

W Kielcach mają prototyp drukarki 3D do nanoszenia tynku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Drukarkę 3D do nanoszenia warstwy tynku w formie obrazu lub płaskorzeźby na elewacje budowli wymyślili kielczanie ze Stowarzyszenia Innowacyjnych Technologii Polska. Janusz Wójcik z SIT Polska uważa, że to prawdopodobnie pierwsze tego typu urządzenie na świecie.

Drukarka 3D SKRIBI, wymyślona przez kieleckich naukowców, ma służyć do tworzenia barwnych lub monochromatycznych reliefów, będących wierną kopią fotografii lub malarskich i graficznych projektów artystycznych na elewacjach budowli. Efekt pracy takiego urządzenia przypomina dawne sgraffito. "To technologia artystyczna, wykorzystująca wielowarstwowy tynk wewnątrz i na zewnątrz, znana od starożytności i szeroko stosowana w sztuce europejskiej aż do lat powojennych XX wieku, obecnie zarzucona z uwagi na dużą pracochłonność" - wyjaśnił Wójcik.

Projekt elewacji powstaje w komputerze - jest dzielony na mniejsze powierzchnie i następnie drukowany. "Relief tworzony jest przez nanoszenie warstwy tynku o grubości od jednego do dziesięciu milimetrów. Drukarka wisi na specjalnych prowadnicach i może się przemieszczać. Dysza wyciska masę tynkarską, która jest nakładana po kolei linia po linii na elewacje" - tak opisał proces nakładania tynku na elewacje budynku współtwórca projektu.

Wójcik dodał, że wydrukowanie kilkupiętrowej elewacji może zająć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni. "Plusem tego urządzenia jest to, że mogą go obsługiwać zaledwie dwie osoby" - podkreślił.

Drukarka SKRIBI na razie drukuje monochromatycznie. "Mamy w planach, aby to urządzenie drukowało w kolorach. Mamy nadzieję, że uda nam się opanować drukowanie wieloma dyszami, powiedzmy w sześciu, siedmiu barwach" - powiedział Wójcik. Dodał, że to prawdopodobnie pierwsze tego typu urządzenie na świecie. "Nie znaleźliśmy jeszcze podobnej drukarki, która drukowałaby tynki. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem możemy podkreślić, że nasz pomysł jest nowatorski" - zapewnił.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w kieleckim w Instytucie Designu twórcy drukarki zapowiedzieli, że prototyp urządzenia zostanie zaprezentowany na Targach Kielce podczas IX Dni Druku 3D, które odbędą się w dniach 28-29 marca.

Stowarzyszenie Innowacyjnych Technologii Polska, poprzednio działające jako Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne FabLab Kielce, powstało trzy lata temu. Skupia pasjonatów druku 3D i nowych technologii. W kieleckim Instytucie Designu prowadzi pracownię, która zajmuje się budowaniem urządzeń i maszyn w nowych technologiach.

SIT jest organizatorem Dni Druku 3D, które co roku odbywają się w Kielcach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Kielcach mają prototyp drukarki 3D do nanoszenia tynku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!