W Krakowie radzą o cyberbezpieczeństwie

W Krakowie radzą o cyberbezpieczeństwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dwa dni debat, ponad 130 ekspertów, specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem i polityków z 20 krajów Europy i USA, ponad 400 uczestników. Cztery bloki tematyczne - Państwo, Wojsko, Biznes i Przyszłość. O tym jak powinna wyglądać współczesna polityka cyberbezpieczeństwa dyskutują uczestnicy Cybersec 2015 - Europejskieego Forum Cyberbezpieczeństwa, największej takiej konferencji w Europie.

Weszliśmy w czasy, w których bezpieczeństwo i ochrona danych, systemów oraz infrastruktury stała się kwestią newralgiczną. W obliczu szybko rosnącej cyberprzestępczości i coraz nowszych technologii rośnie zagrożenie w wielu obszarach - od planowanych działań przestępców lub państwowych cyberarmii, po awarie i klęski żywiołowe.

Celem Cybersecu jest stworzenie platformy współpracy pomiędzy przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i kluczowych podmiotów sektora prywatnego i w efekcie wypracowywanie strategicznych decyzji wzmacniających poziom cyberbezpieczeństwa w Europie. - Rośnie rola kwestii cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obliczu napięć geopolitycznych, aktywności ISIS, wojny hybrydowej, napięć w Europie. Podczas obrad skoncentrujemy się na identyfikacji problemów i wypracowaniu zestawu rekomendacji do wdrożenia. Za rok podsumujemy efekty tych działań i dokonamy analizy implementacji - tłumaczyła Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki, dyrektor programowa Forum.

Do uczestników list skierował prezydent RP Andrzej Duda. Pisał, m.in.: „operacje w cyberprzestrzeni, stanowią obecnie integralną część kryzysów i konfliktów polityczno-militarnych. Od skutecznych działań organów państwa oraz dobrej współpracy międzynarodowej zależy czy cyberprzestrzeń będzie stawać się w przyszłości polem pogłębiających się konfliktów czy też środowiskiem bezpiecznym, służącym wszystkim, którzy z niej korzystają”.

Wnioski z Forum Cybersec mogą stać się istotnym elementem przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

Problemy z cyberbezpieczeństwem

Jedna ze ścieżek tematycznych to właśnie wojsko. - Widzimy wzrost liczby ataków i ich coraz większe zaawansowanie. Mają siać chaos, służą infiltracji danych, stały się poważnym celem. NATO nastawione jest na działania defensywne - detekcję zdarzeń, obronę i przeciwdziałanie. By sprostać wyzwaniu musimy wykorzystywać najnowsze technologie i rozwiązania, doskonalić umiejętności, rozwijać świadomość zagrożeń i zwiększać możliwości reakcji na ataki. Konieczne jest też aktywne wsparcie naszych sojuszników - komentował Sorin Ducaru, zastępca sekretarza generalnego NATO. Dodał, że organizacja skupia się na "froncie koncepcyjnym" - opracowaniu strategii dotyczącej cyberwojny.

Maciej Jankowski, wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślił, że atak cybernetyczny na jednego z członków sojuszu północnoatlantyckiego będzie traktowany tak samo jak atak konwencjonalny i spotka się ze zdecydowana rekcją wszystkich członków NATO. - Cyberprzestrzeń się militaryzuje, trudno wykrywa się źródła ataków, wciąż brakuje ram prawnych. Niezbędne jest zarządzanie zasobami, koordynacja działań, odpowiedzialne decyzje. Rozwijamy nasze zdolności ochrony zasobów, ale pracujemy także nad uzyskaniem możliwości podejmowania działań ofensywnych - powiedział Maciej Jankowski.

Inne aspekty cyberbezpieczeństwa dotyczą strony cywilnej. Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji zwraca uwagę, że działania administracji publicznej to nie tylko problem obrony przed atakami, czy reakcji w razie awarii, ale także zarządzanie np. ochroną danych osobowych i nadzorem na prywatnością obywateli. - Realizujemy zapisy doktryny cyberbezpieczeństwa RP opracowaną przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Stworzyliśmy m.in. zespół ds. cyberbezpieczeństwa, stworzyliśmy zestaw rekomendacji dla pełnomocników ds. bezpieczeństwa - relacjonował. Dodał, że na szczeblu unijnym trwają prace nad dyrektywą o bezpieczeństwie sieci i informacji, która ma stać się kolejnym narzędziem pomagającym w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa.

Państwo, wojsko, biznes i przyszłość

O radzeniu sobie z zagrożeniami w obszarze dotyczącym państw mówiła Helena Raud, członek zarządu European Cyber Security Initiative. Zwróciła uwagę wagę na rolę zaangażowania agend UE i NATO w sprawy bezpieczeństwa oraz „inteligentnego” zarządzania ryzykiem. - Musimy zdefiniować z czym mamy do czynienia, z czym walczymy i jak na to reagować. Dlatego ważne są regulacje krajowe i strategie działania. Musimy zarządzać cyberbezpieczeństwem, tym bardziej, że problemy bezpieczeństwa są niezwykle złożone i nie ma jednego wzorca ataków - komentowała Helena Raud.

Alexander Klimburg z Brent Scowcroft Center on International Security and Affiliate wskazywał na stronę militarną i możliwości zarówno obrony, jak ataku. Jako główne cele cyberwojny wskazał infrastrukturę krytyczną oraz systemy zaopatrzenia wojska. Przedstawił też klasyczne metody ingerowania w sieć - od oprogramowania przechwytującego dane, przez programy zdolne także do przejmowania całych baz danych, ich trudno wykrywalnej modyfikacji oraz niszczenia, po akcje wpływu, czyli ataki informacyjne, często służące celom dezinformacji.

W biznesie podstawowym problem, szczególnie w sektorze małych i średnich firm, jest niska świadomość zagrożeń i brak znajomości posiadanego środowiska IT (choć niezbędnego w pracy). - Świadomość i obrona przed zagrożeniem są tym ważniejsze, że dziś wszyscy jesteśmy włączeni do Internetu. Podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa wymaga współpracy przedsiębiorców, zarządów i administracji publicznej. Partnerstwo prywatno-publiczne może odegrać kluczową rolę w ograniczaniu ryzyka - komentował Gerben Klein Baltink, przewodniczący Dutch Internet Standards Platform.

- O przyszłym modelu cyberbezpieczeństwa zadecydują nowe technologii i zarządzanie zasobami IT - przekonywał Daniel Castro, wiceprezes Information Technology and Innovation Foundation i dyrektor Center for Data Innovation. Wskazywał, że w latach 2012-2017 ruch w sieci wzrośnie trzykrotnie, do 2020 r. codzienni dojdzie do 450 mld transakcji w Internecie, a ponad 50 mld urządzeń będzie podłączonych do sieci. A rozwój technologiczny i globalne łączenie urządzeń podnosi ryzyko i przynosi coraz to nowe zagrożenia. - Konieczne jest zarządzanie Internetem przez grupę organizacji państwowych i pozarządowych, lokalnych i międzynarodowych - podsumował.

Uczestnicy Forum dyskutowali m.in. o takich problemach jak wyzwania cyberbezpieczeństwa dla nowoczesnych państw, cyberwojnie - nowym wymiarze konfliktów zbrojnych, zarządzaniu Internetem, nowych ramach prawnych, infrastrukturze krytycznej, cyberzagrożeniach w Europie, cyfrowych megatrendach, roli biznesu w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa oraz jego międzynarodowym wymiarze.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa organizuje Instytut Kościuszki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Kraków Convention Bureau i Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Inicjatywa polskiego think-tanku powstała z myślą o stworzeniu platformy współpracy pomiędzy przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i kluczowych podmiotów sektora prywatnego w celu wypracowywania strategicznych decyzji wzmacniających poziom cyberbezpieczeństwa w Europie.

Wojciech Kwinta
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Krakowie radzą o cyberbezpieczeństwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!