W kwietniu dostaliśmy mniej spamu w poczcie elektronicznej

W kwietniu dostaliśmy mniej spamu w poczcie elektronicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W maju 2013 roku odsetek spamu w ruchu pocztowym zmniejszył się o 2,5 punktu procentowego i wynosił średnio 69,7 proc. - wynika z raportu firmy Kaspersky Lab produkującej programy antywirusowe. Najwięcej spamu pochodziło z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Większość światowego spamu pochodziła z dwóch państw - z Chin (21,4 proc.) oraz Stanów Zjednoczonych (16,3 proc.). Pierwszą trójkę zamknęła Korea Południowa - wkład tego państwa wciąż rósł i w maju osiągnął 12 proc.

Spamerzy najczęściej wykorzystywali święta narodowe oraz Dzień Matki i Dzień Pamięci - w celu reklamowania towarów i usług. Dzień Matki stanowi drugie po walentynkach święto najaktywniej wykorzystywane w wysyłkach spamowych, a ilość spamu dystrybuowanego za pośrednictwem "kwiatowych" programów partnerskich znacznie wzrasta w dniach i tygodniach poprzedzających tę datę.

Eksperci z Kaspersky Lab ostrzegają, że nie wszystkie z tych "świątecznych" wiadomości spamowych są nieszkodliwe - głównym celem spamerów mogą być osobiste dane użytkowników - w tym dane bankowe służące do przeprowadzenie transakcji przez internet. Przykładem są wysłane w maju fałszywe e-maile z działu obsługi klientów firmy Microsoft, których głównym celem była kradzież danych osobistych.

Wiadomości te, które na pierwszy rzut oka wydawały się pochodzić z domeny microsoft.com, informowały o planowanym zawieszeniu usługi "Microsoft Windows Records", wynikającym z tego, że użytkownik nie zainstalował aktualizacji rzekomo zalecanych we wcześniejszych wiadomościach. Odbiorcy zostali poinstruowani, że aby temu zapobiec, należy jak najszybciej kliknąć zawarty w e-mailu odsyłacz. Użytkownicy, którzy dali się nabrać na to oszustwo, zostali przekierowani na stronę specjalnej stworzoną stronę w celu kradzieży danych osobistych.

Jak wynika z raportu w maju szkodliwe załączniki zostały wykryte w 2,8 proc. e-maili, - co stanowi wzrost o 0,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Cyberprzestępcy próbując przekonać użytkowników, aby otworzyli załączniki, podrabiali legalne powiadomienia z popularnych serwisów internetowych, i firm kurierskich, takich jak Amazon, UPS czy Western Union.

Eksperci przewidują, dalszy wzrost fałszywych e-maili związanych z różnymi turystycznymi ofertami np. dotyczące atrakcyjnych wyjazdów, czy nie zwykle tanich noclegów hotelach. Specjaliści podkreślają, że wiadomości z atrakcyjnymi ofertami, w których pojawia się prośba o podanie lub potwierdzenie osobistych informacji powinny wzbudzić szczególną czujność. Najlepszy rozwiązaniem jest wtedy z kontaktować się osobiście z firmą, która przesłała nam taką ofertę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kwietniu dostaliśmy mniej spamu w poczcie elektronicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!