W lipcu pierwsze spotkanie ekspertów UE-USA ws. PRISM

W lipcu pierwsze spotkanie ekspertów UE-USA ws. PRISM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W lipcu odbędzie się pierwsze spotkanie specjalnej grupy amerykańskich i europejskich ekspertów, którzy zajmą się "ustalaniem faktów" związanych z programem szpiegowskim PRISM - poinformowała w środę w PE w Strasburgu wiceszef KE Viviane Reding.

"Podczas spotkania ministerialnego w Dublinie 14 czerwca uzgodniliśmy z USA powołanie transatlantyckiej grupy ekspertów, którzy ustalą fakty związane z tym programem. Dopiero wtedy KE będzie mogła ocenić program w kontekście ochrony danych osobowych obywateli UE" - powiedziała Reding.

Jak dodała, prokurator generalny USA Eric Holder w liście, który otrzymała we wtorek, zobowiązał się do powołania takiej grupy specjalistów. "Wieczorem przez telefon uzgodniliśmy, że pierwsze spotkanie grupy odbędzie się w tym miesiącu, a drugie w Waszyngtonie we wrześniu. Komisja Europejska zda sprawozdanie z wyników pracy grupy w Parlamencie Europejskim i w Radzie" - powiedziała Reding.

Odniosła się również do planowanego rozpoczęcia negocjacji umowy o wolnym handlu UE-USA. Jej zdaniem, aby negocjacje dotyczące porozumienia handlowego z USA zakończyły się powodzeniem, musi wokół nich panować atmosfera "zaufania i przejrzystości". "A to oczywiście wyklucza szpiegowanie instytucji europejskich" - podkreśliła.

Podczas wtorkowej debaty w europarlamencie część liderów frakcji politycznych w PE domagała się zawieszenia rozmów w sprawie umowy o wolnym handlu z USA do czasu wyjaśnienia sprawy z PRISM. W środę rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen, cytowana przez agencję Reutera, powiedziała jednak, że doniesienia o PRISM nie będą miały wpływu na rozpoczęcie w przyszły poniedziałek w Waszyngtonie tych negocjacji.

Z sobotnich doniesień niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" wynika, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmowały również Unię Europejską, a zwłaszcza Niemcy.

"Der Spiegel" powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął Edward Snowden, informatyk zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Pochodzący z września 2010 roku raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku".

Wcześniej Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców.

W połowie czerwca kraje UE osiągnęły kompromis w sprawie mandatu do negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a USA. Kompromis przewiduje m.in., że usługi audiowizualne obejmujące produkty branży filmowej i muzycznej będą tymczasowo wyłączone z mandatu negocjacyjnego, później jednak i one będą przedmiotem negocjacji, jeśli tylko KE przedstawi stosowną propozycję, którą zaakceptują wszystkie kraje unijne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W lipcu pierwsze spotkanie ekspertów UE-USA ws. PRISM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!