XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Londynie o bezpieczeństwie cybernetycznym świata

W Londynie o bezpieczeństwie cybernetycznym świata
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek i środę brytyjski MSZ będzie gospodarzem Międzynarodowej Konferencji Cybernetycznej na temat bezpieczeństwa cybernetycznego. Wezmą w niej udział m.in. sekretarz stanu Hillary Clinton, założyciel Wikipedii Jimmy Wales i minister Radosław Sikorski.

Szef brytyjskiego MSZ William Hague będzie gościł przedstawicieli 80 rządów oraz wielu organizacji międzynarodowych na obradach poświęconych bezpieczeństwu i regułom postępowania w cyberprzestrzeni. Hague zapowiedział zorganizowanie forum w lutym, gdy Wielka Brytania padła ofiarą poważnych ataków hakerskich. Wezwał do ustalenia norm postępowania na wypadek "cyberwojny" pomiędzy krajami.

Propozycje zgłoszone na konferencji mają stać się podstawą do stworzenia Agendy Londyńskiej - dokumentu, który ma wpłynąć na prace nad tworzeniem międzynarodowych uregulowań prawnych w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Hague powiedział w wywiadzie dla "Timesa", że latem tego roku hakerzy dokonali poważnego ataku na komputery ministerstwa spraw zagranicznych. W jednym z ataków podszyli się nawet pod Departament Stanu USA.

Kraje, które nie zdołają zapobiec cybernetycznym napaściom na ich systemy bankowe i własność intelektualną, będą w przyszłości na przegranej pozycji - uważa szef brytyjskiej dyplomacji. "Firmom (w państwach, które nie zadbają o cybernetyczne bezpieczeństwo - PAP) będzie trudniej rozwijać się i przetrwać, zaś osobom prywatnym - zachować swe poufne dane w tajemnicy" - ostrzegł.

Rząd brytyjski uważa bezpieczeństwo cybernetyczne za jeden ze swych priorytetów. W 2010 roku przeznaczył na ten cel 650 mln funtów, z czego 130 mln na zabezpieczenie infrastruktury obsługiwanej przez systemy komputerowe np. dostaw wody, energii, transportu miejskiego.

Także dyrektor agencji wywiadowczej GCHQ zajmującej się monitoringiem komunikacji telefonicznej i elektronicznej Iain Lobban napisał w poniedziałkowym "Timesie", że rząd brytyjski był celem "niepokojąco dużej liczby ataków cybernetycznych" - napisał w poniedziałkowym "Timesie".

Według Lobbana ustalenie międzynarodowych reguł postępowania w sieci jest konieczne, zważywszy na niepokojąco liczne przestępstwa popełniane przez internet oraz ataki na rządowe systemy informatyczne i firmy z różnych sektorów przemysłu. Intruzi starają się wejść w posiadanie know-how i strategii rozwoju atakowanych przedsiębiorstw.

"Nie są to tylko kradzieże praw własności intelektualnej, to także ataki przeciwko interesom gospodarczym kraju" - napisał Lobban. Rząd brytyjski namierzył ponad 150 portali handlujących danymi personalnymi. Niektóre dysponują bazą danych, na których jest 20-100 tys. ludzi w różnych krajach świata - twierdzi szef GCHQ.

Według relacji Lobbana, zorganizowany świat przestępczy coraz częściej posługuje się internetem dla wymuszenia okupu i kradzieży tożsamości. Niektóre rodzaje przestępczości z pomocą internetu osiągnęły globalny wymiar.

Szef GCHQ obawia się, że w przyszłości celem ataków hakerów może stać się system podatkowy w związku z upowszechnieniem elektronicznego systemu przedkładania rozliczeń, a także system świadczeń socjalnych, który również jest skomputeryzowany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Londynie o bezpieczeństwie cybernetycznym świata

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!