W policji będzie pełnomocnik ds. billingów

W policji będzie pełnomocnik ds. billingów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński zapowiedział w środę, że w policji powstanie instytucja niezależnego pełnomocnika, który będzie nadzorował pozyskiwanie i wykorzystywanie danych retencyjnych, czyli tzw. billingów.

Trybunał Konstytucyjny orzekł niejednogłośnie, że zasady dostępu służb specjalnych do billingów obywateli oraz stosowania przez nie podsłuchów są częściowo niekonstytucyjne.

"Doprecyzujemy kwestie związane ze stosowaniem kontroli operacyjnej. Stworzymy instytucję niezależnego pełnomocnika, który będzie mógł nadzorować pozyskiwanie i wykorzystywanie przez funkcjonariuszy danych retencyjnych, czyli tzw. billingów" - zapewnił Działoszyński, pytany o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. kontroli operacyjnej.

Dodał, że instytucja pełnomocnika w policji zostanie powołana według podobnych rozwiązań obowiązujących od 2010 roku w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Podkreślił, że TK nie zakwestionował całkowicie przepisów ws. kontroli operacyjnej. Dodał, że wyrok TK jest "bardzo wyważony". "Jest on w jakimś sensie zbieżny z postulatami, które wygłaszałem w Trybunale Konstytucyjnym, prosząc o takie bardzo wyważone i rozsądne podejście" - powiedział Działoszyński.

"Z punktu widzenia policji, która musi pracować efektywnie, to orzeczenie nie powoduje sytuacji, w której nasza efektywność by spadła. Policja nie jest przeciwna temu, żeby ją kontrolować. W przypadku kontroli operacyjnych jest to bardzo zaawansowane" - dodał.

"Zawsze kiedy mówimy o wolnościach i swobodach obywatelskich, musi wystąpić konsensus między prawem do tego, żeby żyć bezpiecznie, a tym, żeby mieć wolności. Tymi wolnościami obywatel w demokratycznym państwie musi się podzielić ze służbami, które mają mu zapewnić bezpieczeństwo" - powiedział PAP Działoszyński.

Zaznaczył, że obecne prawo będzie obowiązywało przez najbliższe 18 miesięcy.

TK w pełnym składzie badał w środę skargi RPO Ireny Lipowicz z 2011 r. dotyczące zasad kontroli operacyjnej służb oraz sięgania przez nie po bilingi obywateli. Rozpatrywał też wnioski prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, który w 2012 r. zaskarżył nieprecyzyjność zapisów o kontroli operacyjnej oraz dopuszczalność podsłuchiwania osób, których tajemnice zawodowe są prawnie chronione (m.in. adwokatów, lekarzy, dziennikarzy).

Niekonstytucyjne przepisy stracą moc obowiązującą po 18 miesiącach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W policji będzie pełnomocnik ds. billingów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!