XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Polsce brakuje 10 tys. informatyków

W Polsce brakuje 10 tys. informatyków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według najnowszego raportu opublikowanego przez IDC, w Polsce brakuje ponad 10 tys. informatyków. Wyniki raportu, przygotowanego na zlecenie jednego z największych producentów sprzętu sieciowego, potwierdza stale rosnąca liczba ofert pracy skierowanych do specjalistów z branży IT - donoszą specjaliści z CPR.

Stanowią one już ponad 10 proc. wszystkich ofert pracy zamieszczanych na portalu infoPraca - podaje onet.pl.

Najbardziej poszukiwani są teraz programiści - to aż 30 proc. wśród ofert pracy dla informatyków, które zamieszczono w infoPraca.pl. Równie duże jest zapotrzebowanie na informatyków specjalizujących się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych (22 proc.) i konsultingu.

Specjaliści zajmujący się sprzętem komputerowym, to już tylko 10 proc. ofert pracy w tej branży. Obecnie poszukiwani są specjaliści z zakresu baz danych (8 proc.), systemów ERP (3 proc.), kontroli jakości (3 proc.) i zarządzania projektami (3 proc.) a także konsultanci i wdrożeniowcy (13 proc. ofert pracy z branży IT).

Struktura ofert pracy dla informatyków w portalu infoPraca oraz w siostrzanych portalach w takich krajach jak Austria, Włochy i Hiszpania jest podobna a w niektórych specjalnościach wręcz identyczna. Największe zapotrzebowanie na programistów notujemy w Hiszpanii. To aż 45 proc. opublikowanych ofert pracy. W pozostałych krajach 30 proc. to oferty pracy dla programistów i specjalistów analityków. Zauważalne są pewne różnice w strukturze zapotrzebowania: tylko w Polsce jest tak wysokie, bo sięgające 22 proc. zapotrzebowanie na specjalistów z branży telekomunikacyjnej. We Włoszech sięga ono 11 proc., w Hiszpanii 8 proc. a w Austrii - 6 proc. ofert pracy w branży IT.

- W branży IT popyt na wykwalifikowanych pracowników nie jest i nie będzie długo jeszcze zaspokojony - uważa Beata Szilf-Nitka, country manager serwisu infoPraca.pl. - Duże firmy poszukują potencjalnych pracowników już wśród studentów 2 i 3 roku. Organizują szkolenia, praktyki i w inny sposób starają się związać z sobą przyszłych absolwentów.

Jak wynika z prognoz, ten niedobór informatyków będzie się zwiększał z każdym rokiem. Rozwiązania informatyczne są stosowane obecnie w każdej dziedzinie gospodarki. Coraz większe znaczenie zyskują także narzędzia internetowe, stąd też popyt na informatyków będzie stale wzrastać. To dobra wiadomość dla osób, które studiują na kierunkach informatycznych czy telekomunikacyjnych bądź też już pracują. Taka sytuacja na rynku pracy znaczenie wzmacnia ich pozycję negocjacyjną, jeśli ich aplikacjom towarzyszą odpowiednie kwalifikacje - czytamy na stronach onet.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce brakuje 10 tys. informatyków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!