XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Polsce wciąż za mały dostęp do internetu stacjonarnego

W Polsce wciąż za mały dostęp do internetu stacjonarnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dostęp do stacjonarnego internetu w Polsce jest na relatywnie niskim poziomie w porównaniu z innym państwami UE - powiedział wiceminister administracji i cyfryzacji Bogdan Dombrowski na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji.

Wiceminister administracji i cyfryzacji poinformował, że "pomimo wielu działań i zachęt regulacyjnych" dostęp do stacjonarnego internetu w Polsce pozostaje na "relatywnie" niskim poziomie w porównaniu z innym państwami Unii Europejskiej.

"Do poprawy sytuacji w tym zakresie przyczynić się mają projekty infrastrukturalne budowy sieci światłowodowej, realizowane przez samorządy województw. W tym roku kończymy cztery duże projekty regionalne sieci szkieletowej w Pomorskiem, Lubuskim, Wielkopolskim, Dolnośląskim. To będzie wymierny efekt. W przyszłym roku realizowane będą kolejne projekty budowy sieci. Program Polska Cyfrowa przewiduje również budowę sieci dostępowej; jest na to przeznaczonych ponad miliard euro" - powiedział Bogdan Dombrowski wiceszef MAC. Dodał, że istotnym problemem w naszym kraju jest także wykluczenie cyfrowe.

Jakub Turowski z UPC powiedział, że jak wynika z raportu "Cyfrowa przyszłość Polski - fundamenty rozwoju konkurencyjnej gospodarki w dobie globalizacji", przygotowanego na zlecenie UPC, przyspieszenie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej może wpłynąć znacząco na polską gospodarkę. "Wkład internetu w rozwój polskiej gospodarki przełoży się na wzrost PKB Polski z jego obecnych 3 proc. do 9-10 proc. w roku 2020, a to oznacza możliwy wkład do naszej gospodarki około 200 mld złotych. Jeżeli zaś chodzi o rynek pracy, zwiększenie poziomu cyfryzacji w Polsce do poziomu osiągniętego np.: przez takiego lidera, jakim jest Norwegia, pozwoliłoby na zmniejszenie bezrobocia o ponad 270 tys. miejsc pracy. Jest zdecydowanie, o co walczyć" - podkreślił Turowski.

W raporcie znalazły się rekomendacje, które zakładają, że administracja publiczne powinna stworzyć jednolitą i spójną strategię na rzecz inwestycji w innowacje i gospodarkę cyfrową. Wsparcie regulacyjne powinny otrzymać także komercyjne inwestycje w infrastrukturę sieci. Autorzy raportu wskazują, że przy tworzeniu infrastruktury dostępu do internetu należy korzystać z różnych technologii i np.: w rejonach mniej zamieszkanych stosować mobilny dostęp do internetu.

Zwrócono uwagę także, aby wsparcie finansowe z UE było stosowane w tych regionach, w których nie ma ryzyka dublowania gotowych już sieci. Konieczne jest także zmniejszenie wykluczenia cyfrowego polskich małych i średnich firm. Zaleca się również stosowanie zachęt podatkowych do inwestycji w innowacyjne narzędzia cyfrowe dla lokalnych i małych firm.

Istotna jest także edukacja użytkowników sieci dotycząca ochrony danych osobowych i prywatności. Wśród rekomendacji znalazły się także zalecania, aby cyfryzacja wspierała nowe modele społeczne np.: przez rozwijanie zdalnej pracy. Konieczna jest także edukacja cyfrowo wykluczonych użytkowników w tym osób wieku, 50+ wśród których ok. 78 proc. w ogóle nie korzysta z sieci.

Posłowie zaproponowali, aby MAC przygotował harmonogram realizacji unijnej Agendy Cyfrowej w Polsce. Julia Pitera z PO przewodnicząca komisji zasugerowała, aby na jednym z majowych posiedzeń komisji taki harmonogram został zaprezentowany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce wciąż za mały dostęp do internetu stacjonarnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!