XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Polsce wzrasta liczba zgłaszanych wynalazków

W Polsce wzrasta liczba zgłaszanych wynalazków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2011 roku do Urzędu Patentowego RP zgłoszono o 20 proc. więcej wynalazków niż rok wcześniej - poinformowała w czwartek prezes urzędu, dr Alicja Adamczak na wspólnym posiedzeniu dwóch sejmowych komisji.

Jak wynika z danych, które prezes przedstawiła Komisji Gospodarki oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, w 2011 roku do Urzędu Patentowego wpłynęło łącznie ponad 21 tysięcy zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych, co stanowi ponad 104 proc. wielkości prognozowanej.

Dr Adamczak wyjaśniła, że wynalazkiem jest rozwiązanie o charakterze technicznym, które "może dotyczyć opracowania nowego urządzenia, produktu, metody, procesu lub stanowić dodatkowe unowocześnienie już istniejących rozwiązań".

W ubiegłym roku do Urzędu Patentowego wpłynęło ponad 4 tysiące zgłoszeń wynalazków, w tym 3878 zgłoszeń krajowych i 191 zgłoszeń zagranicznych. "Ogólna liczba zgłoszeń w trybie krajowym była o 20,1 proc. wyższa niż w roku 2010 i o 31,3 proc. wyższa od planowanej" - czytamy w informacji przedstawionej w czwartek przez prezes UP RP.

W ubiegłym roku wydano ponad 6400 decyzji kończących postępowanie w sprawach o udzielenie patentu, w tym ponad 3400 decyzji pozytywnych. Według danych UP RP łączna liczba decyzji wydanych w 2011 roku była o 2,3 proc. niższa od liczby decyzji wydanych w roku 2010, ale o 8,1 większa od planowanej.

Jakie korzyści przynosi ochrona własności przemysłowej? Jak tłumaczyła dr Adamczak, wzmacnia ona pozycję na rynku i przewagę konkurencyjną, zwiększa dochody i umożliwia zwrot nakładów inwestycyjnych, ułatwia komercjalizację i transfer technologii.

Jak podkreśliła prezes UP RP, instytucja prowadzi wiele akcji edukacyjnych, które mają przybliżać wiedzę na temat własności intelektualnej i korzyści, jakie przynosi ochrona rezultatów twórczości. "Od co najmniej trzech lat widzimy, że wynikiem korzystania z wiedzy, którą udostępnia Urząd Patentowy jest wzrost liczby zgłoszeń" - powiedziała.

Zaznaczyła, że w 2011 roku Urząd Patentowy uzyskał nadwyżkę dochodów nad wydatkami. "W 2011 roku wyniosła ona 13,5 mln złotych w stosunku do naszego planu wydatków. Bardzo często spotykamy się z oceną, że jesteśmy jedynym urzędem centralnym, który jest rentowny" - podkreśliła Adamczak.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej powstał 28 grudnia 1918 roku. Do jego głównych zadań należy udzielanie ochrony prawnej na przedmioty własności przemysłowej, gromadzenie i udostępnianie dokumentacji i literatury patentowej, współtworzenie i popularyzacja zasad ochrony własności przemysłowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce wzrasta liczba zgłaszanych wynalazków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!