PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W polskich firmach rośnie rola ciągłości procesów biznesowych

Autor: Fot. Fotolia
02-11-2015 11:11
W polskich firmach rośnie rola ciągłości procesów biznesowych
Fot. Foto

Już 99 proc. polskich przedsiębiorstw uważa ochronę i ciągłość dostępu do danych za kluczowe dla funkcjonowania ich biznesu - wynika z badania spółki ATM. Zarządzanie ciągłością procesów biznesowych, w tym dostępem do generowanych i przechowywanych danych systematycznie nabiera znaczenia.

Im większa automatyzacja procesów biznesowych osiągana dzięki rozwiązaniom IT, tym większe uzależnienie funkcjonowania firm od danych elektronicznych i tym większe ryzyko utraty danych w wyniki cyberataków, żywiołów czy awarii. Ograniczenia działalności firmy, czy wręcz jej paraliżu w wyniku takich zdarzeń obawia się 41 proc. respondentów. Jednocześnie ponad połowa badanych (54 proc.) stwierdziła, że ich firma doświadczyła w przeszłości problemów z brakiem dostępu do Internetu, a ponad 1/3 (31 proc.) wskazała na problemy z brakiem prądu.
Takie odpowiedzi oznaczają, że że większość polskich średnich i dużych firm nie jest przygotowana na nieoczekiwane zdarzenia skutkujące awarią sieci i niemożnością korzystania z przechowywanych danych. Mimo bardzo wysokiego wskaźnika świadomości krytycznego znaczenia ochrony i dostępu do danych (99 proc.), firmy te nie zdają sobie jednak sprawy, jak duże straty mogą ponieść, nie podejmując żadnych kroków w celu zapewnienia swoim zasobom IT bezpieczeństwa. Blokada procesów biznesowych i brak możliwości prowadzenia działalności przez minimum kilka dni to najbardziej optymistyczny scenariusz. Utrata danych, spadek przychodów i strata części klientów, to dalsze konsekwencje.

Wprowadzenie strategii zarządzania ciągłością procesów biznesowych (Business Continuity Management) może ograniczyć ryzyko strat. To metoda zarządzania pozwalająca na określenie potencjalnego wpływu zakłóceń (różnego rodzaju) na przedsiębiorstwo, stworzenie zabezpieczeń i procedury reakcji ochronnych. Jednym z jej elementów jest stworzenie biura zapasowego, pozwalającego na funkcjonowanie przedsiębiorstwa nawet po poważnych zdarzeniach prowadzących do problemów z działalnością przedsiębiorstwa.

– Brak dostępu do kluczowych danych lub ich całkowita utrata mogą mieć katastrofalne skutki dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy sektora, w którym działa. Kiedy awaria już nastąpi, straty finansowe mogą przekroczyć wartość inwestycji niezbędnych do wdrożenia strategii zarządzania ciągłością biznesu. Dlatego tak ważnym jest, aby zawczasu zabezpieczyć się przed takim rozwojem sytuacji – podsumowuje Jacek Krupa, wiceprezes spółki ATM.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie firmy ATM na grupie ponad 300 osób odpowiedzialnych lub współodpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w swoich organizacjach (firmy 50-250 i powyżej 250 pracowników).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP