W przedsiębiorstwach brakuje innowacji

W przedsiębiorstwach brakuje innowacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska wciąż jest konkurencyjna w UE, ale by to utrzymać, musi zmienić się polityka gospodarcza rządu. Firmy zaś powinny postawić na nowości. Na razie najbardziej innowacyjne jest górnictwo węgla.

Polska ze swoim wysokim wzrostem PKB jest piątym najszybciej rozwijającym się krajem Unii Europejskiej. Jednak presja konkurencyjna ze strony nowych krajów Wspólnoty, które rozwijają się w szybszym tempie (Słowacja i trzy kraje bałtyckie), lub oferują lepsze warunki inwestowania (Rumunia i Bułgaria), są dla Polski istotnym wyzwaniem na ten rok - pisze "Rzeczpospolita".

Z właśnie opublikowanego „Polska. Raport o konkurencyjności 2008” Instytutu Gospodarki Światowej SGH wynika, że siłą napędową konkurencyjności polskiej gospodarki były czynniki makroekonomiczne. Hamowały ją za to nie najlepszy klimat dla przedsiębiorczości (nadmierna biurokracja), brak inwestycji infrastrukturalnych oraz brak prywatyzacji. Ekonomiści przestrzegają, że w tym roku potrzebne są zmiany w polityce gospodarczej oraz w zarządzaniu firmami. – Najważniejsze dla rządu wyzwania to zmniejszenie bezrobocia, biurokracji oraz pobudzenie produktywności – wymienia prof. Marzena Weresa, dyrektor IGS SGH. Firmy zaś muszą postawić na nowe cechy zapewniające im przewagę nad konkurencją. – Przedsiębiorstwa nie mogą już konkurować niskimi kosztami pracy ze względu na rosnące płace. Muszą więc przykładać więcej uwagi do innowacji – tłumaczy w "Rzeczpospolitej" Marcin Gomułka, ekonomista z SGH.

Innowacyjność trudno jak na razie uznać za koło zamachowe polskiej gospodarki. Wciąż na naukę i rozwój wydajemy 0,6 proc. PKB. Co gorsze, zmniejsza się liczba osób pracujących w sektorze badawczo-rozwojowym. Ale co ważne, wzrosła, choć nieznacznie, liczba innowacyjnych przedsiębiorstw. Co prawda firmy wciąż patentują znacznie mniej wynalazków niż na początku dekady, ale rośnie liczba wzorów zgłaszanych przez przedsiębiorstwa do urzędu patentowego. Co trzecia firma działająca w przemyśle wprowadziła na rynek nowe lub ulepszone produkty. Nieco więcej, bo 36 proc., zmieniło na nowocześniejsze swoje procesy technologiczne.

Instytut przygotował ranking najbardziej innowacyjnych branż przemysłu i usług. Zbadał, ile przedsiębiorstw z danej branży wprowadza na rynek nowe technologie, produkty, wzory czy patenty. Najbardziej innowacyjną dziedziną okazało się być górnictwo węgla kamiennego i brunatnego.

Marcin Gomułka, autor rankingu, zwraca uwagę, że informatyka zajmuje dopiero 14. miejsce za m.in. produkcją wyrobów chemicznych (7. miejsce), produkcją maszyn biurowych i komputerów (8.). Najmniej innowacyjne są produkcja papieru i odzieży oraz usługi transportowe - pisze "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W przedsiębiorstwach brakuje innowacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!