W USA Internet będzie za darmo

W USA Internet będzie za darmo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W USA szykuje się bezprecedensowa aukcja - kto zgarnie w niej ogólnokrajowe częstotliwości, ma zaoferować mieszkańcom bezpłatny dostęp do Internetu. - Rozważymy taki pomysł - mówi "Gazecie Wyborczej" Anna Streżyńska, prezes UKE.

Amerykańska Federalna Komisja Łączności stawia takie warunki: zwycięzca dostaje licencję na 10 lat, z opcją przedłużenia. Ma 4 lata, by sygnał internetowy o prędkości minimum 768 kb/s dotarł do połowy amerykańskich mieszkańców, do końca licencji musi tak rozbudować sieć masztów, by sygnał pokrywał ponad 95 proc. terytorium. Ale musi zapewnić klientom bezpłatny dostęp - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

- Jeśli przewodniczący przekona pozostałych członków komisji, aukcja mogłaby ruszyć w połowie przyszłego roku - mówi Robert Kenny, rzecznik FCC. Wystarczy, że na "tak" zagłosuje 3 z 5 członków FCC.

- Na razie nie podjęliśmy jeszcze żadnych wiążących decyzji - zastrzega Kenny.

Czy to może się udać? O miejsce w eterze operatorzy walczą nie na żarty. Gdy na początku roku pod młotek szły częstotliwości zwalniane przez nadawców telewizyjnych, zgłosiło się ponad 200 firm, a za licencje FCC zgarnęła ostatecznie rekordową kwotę prawie 20 mld USD. Teraz do wzięcia są częstotliwości w paśmie 2155-2180 MHz.

FCC zależy na tej inicjatywie, bo nie dość, że Amerykanie wypadli z czołówki krajów, gdzie najwięcej mieszkańców ma szybki Internet - według raportu związku łącznościowców Communications Workers of America 85 proc. gospodarstw domowych z rocznym dochodem przekraczającym 100 tys. USD ma szerokopasmowy internet. Ale gdy dochód jest niższy niż 20 tys. USD, ten odsetek spada do 25 proc.

Czy UKE pójdzie w ślady swojego amerykańskiego odpowiednika? Za kilka miesięcy startują dwa przetargi na częstotliwości w paśmie 2,2-2,4 GHz i 2,5-2,69 GHz. Wystarczą, by do domu klienta dotarł drogą radiową szybki internet - nawet 7,2 Mb/s.

A polskie prawo telekomunikacyjne pozwala regulatorowi określić warunki korzystania z częstotliwości (choć niektóre rzeczy musimy też uzgadniać z unijnymi władzami).

- Pomysł sam w sobie podoba mi się i rozważymy go. Amerykańskie rozwiązanie mogłoby nam posłużyć za wzór - mówi "Gazecie Wyborczej" Anna Streżyńska, prezes UKE. - Pod warunkiem, że ściśle określimy warunki bezpłatnego Internetu i nie zabijemy w ten sposób komercyjnej działalności - zastrzega. - Trzeba pamiętać, że nie ma darmowych obiadów, czyli ktoś za ten bezpłatny internet musi w ten czy inny sposób zapłacić - dodaje.

- Interesujące - mówi Jerzy Kubasik, analityk rynku telekomunikacyjnego z Politechniki Poznańskiej. Przypomina, że takie pomysły są zakorzenione w historii Ameryki. Amerykanie nigdy nie płacili za impulsy w połączeniach lokalnych, były one wliczone w abonament. Teraz głównym medium komunikacyjnym staje się Internet.

Kubasik wątpi, czy w Polsce ktoś podjąłby tę rękawicę. UKE liczy jednak na to, że przetargiem może zainteresować się ktoś z zagranicy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W USA Internet będzie za darmo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!