Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Warianty dla technologicznego świata za dziesięć lat

Autor: wnp.pl (WGK)
28-08-2014 08:44

Microsoft opracował trzy scenariusze dla świata nowych technologii na najbliższą dekadę. Firma w raporcie "Cyberspace 2025" przygotowała model trzech globalnych scenariuszy, które mogą się ziścić w wyniku decyzji technologicznych i prowadzonej polityki społecznej.

W 2025 r. społeczność użytkowników Internetu powiększy się o 2 miliardy osób, osiągając poziom 4,7 miliarda. Blisko 75 proc. tej grupy będzie pochodzić z krajów o gospodarkach rozwijających się.
Cyberprzestrzeń w 2025 roku nie będzie jednak jednorodnym miejscem, a jej krajobraz zostanie ukształtowany przez decyzje, które już obecnie są przedmiotem dyskusji ośrodków władzy na całym świecie.

W raporcie Microsoft nakreśla trzy scenariusze. Pierwszy to "Płaskowyż", w którym świat jest stabilny, ale stoi w miejscu. Drugo to "szczyt", czyli świat połączony i współpracujący. Trzeci, pesymistyczny to "kanion", w którym świat pogłębiającej się izolacji. Trzy możliwe scenariusze dla świata dotyczą cyberprzestrzeni w perspektywie najbliższej dekady. Raport poświęcony trendom społecznym, ekonomicznym, politycznym i technologicznym, uwzględnia również implikacje dla bezpieczeństwa w sieci, a także szanse i zagrożenia powiązane z dzisiejszymi decyzjami polityków. Dodatkowo dokument podkreśla transformacyjną siłę technologii i łączności oraz wskazuje na wagę zmian demograficznych i luk w umiejętnościach cyfrowych. Kraje świadome tych przemian i dysponujące wykwalifikowaną siłą roboczą będą mieć większy potencjał do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i wzrostu ekonomicznego.

Według raportu najszybszy wzrost liczy użytkowników internetu nastąpi w takich krajach jak Kamerun (987 proc.), Pakistan (631 proc.), Gwatemala (519 proc.) oraz Algieria (385 proc.). Z kolei Maroko, Arabia Saudyjska, Kenia, Peru i Gwatemala znacząco podniosą liczbę absolwentów nauk technicznych i przyrodniczych. W Europie liczba użytkowników sieci szerokopasmowych zwiększy się ze 143 mln w roku 2012 do 248 mln w 2025. Najwyższy wzrost zanotują Indie - z 20 mln teraz do ponad 700 mln.

W "Płaskowyżu" tylko część państw będzie rozwijać nowe technologie, gospodarkę i socjoekonomikę, inne pozostaną w tyle i nie wykorzystają szansy głównie ze względu na decyzje rządowe i słabą gospodarkę. "Szczyt" to czasy kiedy efektywna polityka rządowa, lepsze standardy gospodarcze i wzajemna współpraca międzynarodowa przyniesie znaczący postęp ekonomiczny oraz technologiczny na pożytek międzynarodowych społeczeństw. "Kanion" to zapaść cywlizacyjna i ekonomiczna spowodowana brakiem współpracy międzynarodowej zarówno społecznej jak i gospodarczej prowadząca do silnych ograniczeń w rozwoju nowych technologii.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP