XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Warsztaty promujące współpracę matematyków z przemysłem

Warsztaty promujące współpracę matematyków z przemysłem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemal 100 naukowców, głównie matematyków, z całej Europy spotkało się w poniedziałek w Warszawie, by rozwiązywać problemy zgłoszone przez polskie firmy i instytucje sektora publicznego.

Warsztaty badawcze "European Study Group with Industry" (ESGI) - zorganizowane przez Polską Akademię Nauk we współpracy University of Oxford - potrwają do 1 października.

Jak wyjaśniają organizatorzy, wspólne warsztaty matematyków z przedstawicielami przemysłu z serii ESGI są jedną z wielu realizowanych w Wielkiej Brytanii form promowania współpracy środowiska naukowego z przemysłem. Odbywają się regularnie od 1968 roku (pierwotnie pod nazwą "Oxford Study Group with Industry").

"Dzięki nim firmy otrzymały możliwość nowego spojrzenia na swoje problemy, szansę na przyspieszenie rozwoju oraz nowe możliwości rekrutacyjne, studenci mogą wykorzystać zdobytą w czasie studiów wiedzę teoretyczną do rozwiązywania rzeczywistych problemów, natomiast naukowcy uzyskali niewyczerpane źródło nowych problemów teoretycznych. Formuła wspólnych warsztatów okazała się na tyle atrakcyjna, że obecnie grupy badawcze są organizowane przez uniwersytety i ośrodki naukowe w całej Europie" - zauważają organizatorzy

W Polsce warsztaty zostały zorganizowane po raz pierwszy.

"To wspaniała kontynuacja tradycji, która wywodzi się z Oksfordu. Polscy i brytyjscy naukowcy mają wspaniałe dokonania w matematyce i jestem przekonany, że współpracując ze sobą będą w stanie rozwiązać najtrudniejsze problemy, z którymi zmagają się przedsiębiorcy" - podkreśla ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Ric Todd.

Poza liczną grupą Polaków w spotkaniu biorą udział uczeni z Oksfordu, Cambridge i Kopenhagi. Wspólnie z przedstawicielami instytucji sektora publicznego pracują nad rozwiązaniem zgłoszonych przez nie problemów badawczych. Po zakończeniu warsztatów wyniki prac zostaną wykorzystane do wprowadzenia nowych produktów lub usprawnienia działalności przedsiębiorstw.

"Wykorzystanie potencjału intelektualnego kadry naukowej do wspierania rozwoju przedsiębiorstw jest jednym z najważniejszych wyzwań polskiej gospodarki. () Organizując wspólne warsztaty, w formule, która się dobrze sprawdza w innych krajach, chcemy obu środowiskom pokazać praktyczne, konkretne korzyści wynikające ze wzajemnej współpracy" - deklaruje przewodniczący Rady Programowej 77 warsztatów ESGI, dr Kamil Kulesza.

Wśród zagadnień, którymi zajmą się uczestnicy warsztatów, znalazły się m.in.: optymalizacja portfela propozycji inwestycyjnych dla gry inwestycyjnej, modele i miary do oceny skuteczności wykorzystania środków na badania naukowe i rozwój zaawansowanych technologii oraz matematyczne techniki ochrony prywatności pacjentów w medycznych bazach danych.

Honorowym patronem tegorocznych warsztatów ESGI jest ambasada brytyjska w Polsce, a sponsorami - firma Sygnity i Agencja Rozwoju Przemysłu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Warsztaty promujące współpracę matematyków z przemysłem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!