We Francji piraci będą odcinani od internetu

We Francji piraci będą odcinani od internetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Francuskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło we wtorek ostatecznie ustawę pozwalającą na pozbawienie dostępu do internetu osób, które ściągają z sieci nielegalne pliki. Ustawa ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

Zdaniem przedstawicieli przemysłu rozrywkowego ma to być potężna broń w walce z piractwem. Krytycy twierdzą, że nowe prawo stanowi zagrożenie dla wolności obywatelskich. Kwestią sporną jest też sposób, w jaki nowe przepisy mają być egzekwowane.

Według przyjętego tekstu ustawy, sędziowie mogą ukarać piratów, pozbawiając ich dostępu do sieci (maksymalnie na rok). Ukarany internauta będzie dodatkowo musiał nadal płacić swój abonament i ponieść koszty zerwania kontraktu z dostawcą usług internetowych. Zanim jego sprawą zajmie się sąd, urząd do walki z piractwem internetowym - w skrócie Hadopi - musi uprzedzić dwukrotnie - mailem i listem poleconym - internautę o grożących mu konsekwencjach. Jeśli to nie poskutkuje, pirat czasowo straci dostęp do sieci. W skrajnych wypadkach sąd może orzec wobec niektórych internautów nawet surowsze kary: grzywnę do 300 tysięcy euro lub dwa lata więzienia.

Również rodziców, których dzieci ściągają nielegalne pliki, mogą spotkać sankcje za zaniedbanie kontroli nad działaniami ich pociech w internecie. Po otrzymaniu ostrzeżenia cała rodzina może być odcięta od internetu na miesiąc, a dodatkowo ukarana grzywną w wysokości prawie 4 tys. euro.

Wtorkowe głosowanie powinno zakończyć wielomiesięczny maraton legislacyjny we francuskim parlamencie, dotyczący kontrowersyjnej ustawy o karaniu internautów. Ustawa ta w pierwszej wersji została już uchwalona przez parlament w maju tego roku, jednak potem unieważniła ją Rada Konstytucyjna. W następstwie tej decyzji parlamentarzyści musieli zmienić projekt w kilku istotnych punktach, zachowując jednak surowe kary dla sieciowych piratów.

Tydzień temu tekst w nowej wersji przyjęło Zgromadzenie Narodowe, po czym zaakceptowała ją bez zmian parlamentarna komisja mieszana i Senat. We wtorek po powtórnym głosowaniu w Zgromadzeniu Narodowym ustawa została definitywnie przyjęta. Za jej przyjęciem głosowało 258 deputowanych, głównie z rządzącej prawicowej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), przeciw było 131, przede wszystkim przedstawiciele ugrupowań lewicowych. Socjaliści już zapowiedzieli, że zaskarżą nowy tekst ponownie do Rady Konstytucyjnej.

Nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2010 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: We Francji piraci będą odcinani od internetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!