We Wrocławiu otwarto laboratorium do badania nanostruktur

We Wrocławiu otwarto laboratorium do badania nanostruktur
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na Politechnice Wrocławskiej otwarto w poniedziałek laboratorium do wytwarzania i badania nanostruktur. Zdaniem naukowców to pierwsza i jedyna tego typu pracownia w Polsce, która zajmie się układami mikro- i nano-elektromechanicznymi.

"Poszczególne elementy, które są częścią naszego laboratorium, działają już w innych pracowniach w Polsce. Jednak my tak zestawiliśmy ten sprzęt, że nasze laboratorium jest wyjątkowe i nie ma takiego drugiego w Polsce, a w Europie jest zaledwie kilka" - powiedział PAP w poniedziałek prof. Teodor Gotszalk, szef Zakładu Metrologii Mikro- i Nanostruktur na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej.

Naukowiec dodał, że głównym celem naukowym jest badanie układów mikro- i nano-elektromechanicznych. Zajmą się tym doktoranci i pracownicy naukowi uczelni.

Chodzi o badania w mikroskali m.in. obserwacje przy pomocy mikroskopu elektronowego dokonywane są w polu kilku nanometrów.

Gotszalk podkreślił, że w nowym laboratorium będą przeprowadzone badania w ramach międzynarodowych grantów, w których uczestniczy wrocławska uczelnia.

Pełna nazwa nowej pracowni brzmi "Laboratorium wytwarzania i badania nanostruktur za pomocą zogniskowanych wiązek jonów i elektronów (FIB/SEM)". Jednak jej pracownicy używają innej - "Laboratorium Drobnowidztwa i Drobnodziejstwa".

Alternatywną nazwę wymyślili dwaj doktoranci Zakładu Metrologii Mikro- i Nanostruktur: Grzegorz Wielgoszewski i Michał Świątkowski.

"Jakiś czas temu szukaliśmy pomysłu na nazwę dla mikroskopów sił atomowych, które powstają w naszych pracowniach. Grzegorz Wielgoszewski odnalazł w +Słowniku języka polskiego+ Samuela B. Lindego hasło drobnowidz, którego definicja brzmiała: narzędzie do widzenia drobnych rzeczy, których samym okiem dojrzeć nie możem. Hasło to szybko się przyjęło" - opowiadał prof. Gotszalk.

Druga część nazwy pojawiła się w momencie, gdy zakład wzbogacił się o mikroskop elektronowy zintegrowany z kolumną jonową potocznie nazywane FIBem.

"Skoro mieliśmy już drobnowidza, to należało wymyślić też odpowiednie określenie na to, że za pomocą nowego urządzenia możemy wytwarzać bardzo małe struktury. Stąd powstało drobnodziejstwo" - tłumaczy Michał Świątkowski.

Oprócz mikroskopu elektronowego/jonowego (FIB/SEM) w pracowni znajdują także m.in.: rentgenowski spektrometr (mikroanalizator powierzchni) oraz system do wzbudzania i pomiaru częstotliwości drgań wytwarzanych i badanych za pomocą wiązek jonów i elektronów układów MEMS/NEMS.

Laboratorium kosztowało 6,5 mln zł, a jego powstanie dofinansowano z funduszy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: We Wrocławiu otwarto laboratorium do badania nanostruktur

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!