Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węzeł wiedzy się rozpędza

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-02-2010 12:08
Węzeł wiedzy się rozpędza

Po tym jak w ubiegłym roku Polska otrzymała jeden z tzw. węzłów wiedzy o tym co z nim dzieje, jakie ma perspektywy mówi prorektor ds. nauki Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Tomasz Szmuc.

Dariusz Malinowski: odpowiada Pan w AGH za kwestie naukowe, a jedna z najważniejszych to polski węzeł wiedzy i innowacji. Został on zainaugurowany trzy kwartały temu co się z nim obecnie dzieje teraz?
Prof. dr hab. inż. Tomasz Szmuc: Aby powiedzieć na jakim etapie jest tworzenie WWiI należy odróżnić dwa poziomy. Pierwszy najwyższy czyli całego konsorcjum międzynarodowego i poziom nasz czyli węzła krajowego. W styczniu i lutym wykonaliśmy dwie zasadnicze czynności. Sformułowaliśmy plan tworzenia na najwyższym poziomie na poszczególnych węzłów i wystąpiliśmy o grant do EIT (Europejski Instytut Innowacji i Technologii) o pieniądze na tworzenie węzła. To wymagało oczywiście licznych konsultacji i podjęcia wielu ustaleń. W chwili obecnej można powiedzieć, że jest to sfinalizowane, uzgodnione z EIT. Całe konsorcjum ma otrzymać 1,2 mln euro na pierwsze pół roku, bo taki jest horyzont tworzenia tego węzła na samej górze. Co do ram czasowych cała struktura ma być utworzona do końca roku.

A może jeszcze coś o harmonogramie?

- Do 31 maja powinniśmy utworzyć tę jednostkę zarządzającą na najwyższym poziomie, która będzie koordynowała te sześć węzłów regionalnych (tematycznych). Ma to być spółka europejska. W tej chwili trwają prace jak ją utworzyć w sposób najbardziej „zgrabny”. Mamy już wybranego szefa całej struktury.

Tworzymy także podstawowe dokumenty związane z działalnością. Potrzebne są np. nowe umowy, muszą zostać opracowane zasady transferu praw autorskich. Winny być także opracowane zasady zarządzania poszczególnymi węzłami. Rozważamy np. kwestie powołania fundacji lub spółki. Brane są pod uwagę liczne czynniki jak np. choćby kwestie podatkowe. Obecnie bardziej przychylamy się ku spółce.

A co się dzieje po polskiej stronie?

- W chwili obecnej rozważamy to w jaki sposób brać projekty pod parasol węzła. Pracujemy także nad tym w jakich projektach składać wnioski jeśli chodzi o przyszłe konkursy np. w ramach VII Programu Ramowego. Dlaczego to ważne? Bo te projekty są niejako „pod ręką”. Dodatkowo możemy konfigurować zespoły badawcze w ramach konsorcjum międzynarodowego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP