Wiceminister infrastruktury: stawki za połączenia krajowe i w roamingu zrównają się

Wiceminister infrastruktury: stawki za połączenia krajowe i w roamingu zrównają się
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W dłuższej perspektywie naliczane przez operatorów telefonii komórkowej stawki za połączenia w roamingu zrównają się z krajowymi - uważa wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj. Jeśli nie poprzez alianse telekomów, to wymusi to rozporządzenie KE - dodała.

"Myślę, że w perspektywie dłuższego czasu jest to nieuniknione, biorąc chociażby pod uwagę jednolity rynek, ale też i to, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni zaczynają być coraz bardziej globalni" - powiedziała w Brukseli po spotkaniu z europarlamentarzystami Gaj.

Podała przykład działającej na polskim rynku Ery, która w czerwcu przekształciła się w T-mobile (międzynarodowy operator telefonii komórkowej). "To samo słyszymy zaczyna się w Orange" - zauważyła. "Nawet jeśli nie będą dokonywane takie alianse w ramach jednego telekomu, to wymusi to unijne rozporządzenie" - zauważyła Gaj.

4 lipca Komisja Europejska ogłosiła projekt rozporządzenia, które nałoży nowe, niższe limity cen za roaming na operatorów sieci komórkowych w UE. KE proponuje, by od lipca 2012 r. połączenie wychodzące kosztowało nie więcej niż 0,32 euro za minutę, a od lipca 2014 r. - 0,24 euro (bez VAT). Ponadto KE chce od lipca 2014 r. czterokrotnie obniżyć koszty przesyłu danych w roamingu: ze średnio ponad 2 euro za megabajt obecnie do 0,5 euro od lipca 2014 roku (bez VAT). Już teraz operatorzy mają określone limity, jednak obecne rozporządzenie wygasa z końcem czerwca 2012.

Gaj podkreśliła, że Polska nieformalnie zabiegała, by w projekcie unijnego rozporządzenia znalazły się stawki detaliczne za przesył danych. "W tym przedłożeniu KE te stawki się znalazły, co już jest naszym sukcesem" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że obecny projekt rozporządzenia KE idzie "dużo dalej" niż wcześniejsze dwa rozporządzenia, które mówiły tylko o regulacji stawek. "Ten mówi też o tym, jak sobie poradzić z kwestią konkurencyjności tak, aby to operatorzy, konkurując między sobą, doprowadzili do tego, że ceny dla naszych obywateli będą cały czas spadały" - powiedziała Gaj. Zauważyła, że rozporządzenie obejmuje okres aż do 2022 roku.

"Myślę, że bardzo dużo w trakcie polskiej prezydencji uda się uzgodnić tak, aby prezydencja duńska mogła tylko formalnie przyjąć ten dokument" - zapewniła polska wiceminister. "Widać determinacje Parlamentu Europejskiego i KE, żeby te prace były intensywne" - dodała. Wyraziła zadowolenie, że PE poparł w środę prace polskiej prezydencji w tym zakresie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister infrastruktury: stawki za połączenia krajowe i w roamingu zrównają się

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!