Więcej instytucji będzie udostępniać informacje publiczne

Więcej instytucji będzie udostępniać informacje publiczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wachlarz instytucji, które będą udostępniać informacje publiczne rozszerzy się o muzea, biblioteki i archiwa - wyjaśniał we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji cel projektu ustawy o ponownym wykorzystaniu danych sektora publicznego, wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski.

Nowe przepisy mają dostosować polskie ustawodawstwo do unijnej dyrektywy 2013/37/UE, która powinna była zostać wdrożona do polskiego prawa do 18 lipca 2015 r. Nowe prawo ma zastąpić część przepisów obecnej ustawy o dostępie do informacji publicznej, regulującej dziś udostępnianie danych m.in. przez urzędy. Projekt przewiduje udostępnienie do ponownego wykorzystania także części zasobów bibliotek, muzeów i archiwów. Ponowne wykorzystywanie powinno odbywać się z pełnym poszanowaniem praw własności intelektualnej.

Jak mówił Kołodziejski na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, termin na implementację regulacji unijnej do polskiego prawa minął latem i Polska ma półroczne opóźnienie. Wyjaśniał, że złożyło się na to wiele czynników, m.in. konieczność szerokich konsultacji. "Projekt to owoc osiągniętego kompromisu" - dodał.

Wiceminister powiedział, że w projekcie rozszerzono zakres dotychczas stosowanej ustawy o dostępie do informacji publicznej dla obywatela. "Tu mówimy nie o samym dostępie, tylko o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej, więc () o pewnej wartości dodanej, komercyjnej" - zaznaczył. Dodał, że dzięki nowemu prawu podmioty rynkowe będą te informacje mogły wykorzystywać, co jest to zgodnie ze strategią budowy społeczeństwa informacyjnego i ma znaczenie gospodarcze. Kołodziejski podkreślił, że dzięki ustawie rozwinie się rynek cyfrowy.

Zaznaczył jednocześnie, że podczas konsultacji projektu najgorętszy spór dotyczył tego, jak zachować równowagę między dostępem do dóbr kultury, które znajdują się w domenie publicznej a zachowaniem prawa do ochrony własności intelektualnej, prawa autorskiego i poszanowania specyfiki pewnych instytucji kultury. Podkreślił, że ustawa ma nie dotyczyć archiwów radia i tv oraz instytutów naukowych.

"Ta zmiana ma dość fundamentalne znaczenie i dla polskich przedsiębiorców i obywateli i dla obywateli UE. Dzięki tym regulacjom, które sankcjonują i dokładnie wskazują sposób, zasady, na jakich można udostępniać do ponownego wykorzystania posiadane dane, łącznie z kwestiami odpłatności za to" - powiedział Kołodziejski.

Komisja zdecydowała, że projekt zostanie rozpatrzony przez specjalnie powołaną, siedmioosobową podkomisję. Ma ona wypracować swoje stanowisko do 12 stycznia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!