Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Windows XP nie chce odejść w przeszłość

Autor: wnp.pl (WGK)
25-08-2014 16:04

Według danych firmy Kaspersky Lab, wciąż ponad 16 proc. użytkowników korzysta z systemu operacyjnego Windows XP. Muszą być jednak świadomi, że nieaktualizowany XP to większe ryzyko dla bezpieczeństwa IT. Z drugie strony odsetek użytkowników XP systematycznie spada, najrzadziej spotyka się ich w USA (4,52 proc.), najczęściej w Wietnamie (38,79 proc.).

Dane mogą być niemiarodajne, ponieważ dotyczą wyłącznie klientów firmy, którzy zgodzili się na udostępnienie informacji o zagrożeniach wykrywanych na ich komputerach, jednak w ujęciu ogólnym stanowią obraz całości. Według firmy w czerwcu tego roku 16,37 proc. użytkowników udostępniających dane w chmurze spółki wciąż korzystało z przestarzałego systemu Windows XP. Zdaniem spółki użytkowanie niewspieranego przez producenta systemu operacyjnego może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych.
Użytkownicy, których komputery działają pod kontrolą przestarzałego systemu operacyjnego i mają nieuaktualniane aplikacje, ryzykują, że zostaną zaatakowani przez szkodliwe oprogramowanie wykorzystujące luki w zabezpieczeniach oprogramowania.

Z badań wynika, że najwięcej użytkowników pracujących na Windows XP to klienci z Wietnamu gdzie wciąż niemal 39 proc. użytkowników korzysta z Windows XP. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (27,35 proc.), Indie (26,88 proc.) oraz Algieria, w której prawie jedna czwarta (24,25 proc.) użytkowników pozostaje wierna staremu systemowi. Mniej więcej jeden na pięć komputerów chronionych przez produkt firmy Kaspersky Lab nadal działa pod kontrolą systemu Windows XP we Włoszech (20,31 proc.) oraz Hiszpanii (19,26 proc.). Nieco mniej użytkowników, bo 4,52 proc., nadal wykorzystuje system Windows XP w Stanach Zjednoczonych.

Co więcej mimo zakończenia oficjalnego wsparcia Windows XP, wciąż są chętni na korzystanie z tego systemu choć ich liczba maleje. Z danych spółki wynika, że rok po zakończeniu sprzedaży 48,86 proc. użytkowników nadal z niego korzystało. Po kolejnym roku, w czerwcu 2012 r., odsetek ten wynosił 35,64 proc., a w czerwcu 2013 r-. - 25,42 proc. Innymi słowy, popularność systemu Windows XP zmniejszała się o około 10 punktów procentowych każdego roku.

Warto też przytoczyć dane dotyczące najnowszego systemu Microsoftu, czyli Windows 8.1. Jak dotąd najnowszy system operacyjny z rodziny Windows, posiadał w czerwcu 2014 r. udział rynkowy na poziomie 7,22 proc.. Wynik ten jest o 1 procent wyższy w stosunku do poprzedniej wersji w porównywalnym okresie: od końca października 2012 r. do czerwca 2013 r. Wygląda na to, że użytkownicy dotychczasowych systemów Windows nie spieszą się z przejściem na nowy system.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP