XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Władze Warszawy rozwijają bezpłatny internet

Władze Warszawy rozwijają bezpłatny internet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Stołeczny Ratusz zwrócił się Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o przyznanie częstotliwości na bezprzewodowy Internet - poinformował rzecznik urzędu miasta Tomasz Andryszczyk.

Władze Warszawy chcą, by w 2010 r. większość mieszkańców miasta mogła korzystać za darmo z bezprzewodowego internetu. Szacunkowa wartość budowy takiej sieci może wynieść 20-30 mln zł.

Jak powiedział rzecznik Ratusza, już od początku przyszłego roku darmowy internet ma być dostępny na Żoliborzu. W październiku zostanie ogłoszony przetarg na dostawcę sprzętu. "Internet miejski będzie wolniejszy, niż ten oferowany przez dostawców komercyjnych" - dodał rzecznik.

Stołeczny Ratusz chce skorzystać z nowoczesnej technologii - Internetu w systemie WiMAX. Ten system ma także przewagę nad powszechnie stosowanym standardem sieci bezprzewodowych WiFi - umożliwia transmisję na dystansie do 4,5 km.

Aby można było bezpłatnie poruszać się w sieci, na terenie Warszawy trzeba postawić maszty z nadajnikami o dużej mocy. Każdy, kto będzie chciał korzystać z darmowego Internetu miejskiego, będzie musiał kupić specjalną kartę, która umożliwi połączenie.

Dostęp do sieci ze względów bezpieczeństwa będzie ograniczony. Mieszkańcy poprzez łącza będą mogli przeglądać strony WWW, wysyłać i odbierać pocztę elektroniczną, korzystać z komunikatorów. Zablokowane będzie natomiast działanie programów wymiany plików typu "peer to peer" czy stron pornograficznych.

Na Żoliborzu nadajnik stanie na dachu kościoła św. Stanisława Kostki. Aby z niego korzystać, trzeba będzie zarejestrować się w urzędzie dzielnicy. W następnej kolejności władze miasta planują przyłączenie do sieci dzielnicy Śródmieście.

Od roku na terenie dzielnicy Bemowo mieszkańcy mogą korzystać z bezprzewodowego Internetu w systemie WiFi (zasięg do ok. 200 metrów). Jedynym warunkiem skorzystania z tej usługi jest posiadanie komputera wyposażonego w specjalną kartę, która umożliwia - przez łącze radiowe - dostęp do sieci. Z tej sieci korzysta kilkaset osób w rejonie ul. Górczewskiej i Powstańców Śląskich.

Tzw. hotspoty, czyli miejsca w których można korzystać z bezprzewodowego Internetu są instalowane najczęściej w hotelach, restauracjach, lotniskach, dworcach, uczelniach, centrach handlowych, centrach miast i innych miejscach publicznych.

Usługa czasami jest bezpłatna lub też płatność następuje m.in. za pomocą karty kredytowej. Popularna na zachodzie Europy usługa kilka lat temu pojawiła się także w Polsce. Najwięcej hotspotów jest w województwie mazowieckim, pomorskim i śląskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Władze Warszawy rozwijają bezpłatny internet

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!