XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wrocław, Wiedeń i Budapeszt starają się o Europejski Instytut Innowacji i Technologii

Wrocław, Wiedeń i Budapeszt starają się o Europejski Instytut Innowacji i Technologii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wiedeń i Budapeszt to główni konkurenci Wrocławia w staraniach o lokalizację Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIIT). Decyzja zapadnie najpewniej na szczycie w czerwcu.

Już teraz trwają rozmowy o tym, kto będzie członkiem liczącej 18 osób Rady Zarządzającej EIIT. Wraz z personelem pomocniczym, w sumie w Radzie będzie pracować około 60 osób.

- Teraz konkurują ze sobą trzy kraje: Polska, Austria i Węgry - ujawniła w Brukseli minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, która wzięła udział w radzie ministrów "27", a także spotkała się z komisarzami odpowiedzialnymi za edukację i badania.

Niewykluczone jednak, że w momencie kiedy przewodnictwo słoweńskie przedstawi procedurę wyboru miasta, zgłoszą się nowi kandydaci. Jak dodała Kudrycka, najprawdopodobniej ostateczną decyzję podejmą przywódcy państw UE na szczycie w czerwcu lub ministrowie ds. nauki państw członkowskich jeszcze w maju - choć ta druga opcja jest mniej prawdopodobna.

- Liczymy, że większość państw UE nas poprze - przyznała Kudrycka. Jej zdaniem na korzyść Wrocławia przemawia to, że nie jest stolicą - w przeciwieństwie do konkurentów. - Dla Wrocławia EIIT to będzie sprawa priorytetowa. Poza tym środowiska naukowe nie potrzebują szumu metropolii - zauważyła.

Jako atut wskazała też fakt, że starania o siedzibę EIIT to inicjatywa oddolna Wrocławia, promowana przez władze miasta, niemal natychmiast z chwilą pojawienia się w Brukseli pomysłu powołania instytutu.

Kudrycka ujawniła, że Polska ma już kandydatów do Rady Zarządzającej EIIT, choć nie chciała zdradzić ich nazwisk. Chodzi o osoby ze środowiska naukowo-uniwersyteckiego.

EIIT będzie mieć strukturę sieci tzw. wspólnot wiedzy i innowacji, które będą realizować zadania Instytutu pod egidą Rady Zarządzającej.

Polska od początku zdecydowanie popiera inicjatywę utworzenia Instytutu, zabiegając nie tylko o umiejscowienie we Wrocławiu siedziby jego Rady Zarządzającej, ale też o stworzenie podstaw przyszłej wspólnoty wiedzy i innowacji w tym mieście.

Komisja Europejska, przyjmując projekt w sprawie powołania Instytutu, przekonywała, że chce, by stał się on "nowym wzorcowym ośrodkiem innowacji w Europie", porównywalnym z amerykańskim prestiżowym Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Budżet EIIT na sześć lat, począwszy od 2008 roku, zaplanowano na ok. 2,4 mld euro, z czego tylko część pochodzić będzie bezpośrednio z unijnego budżetu. O resztę ośrodki badawcze wchodzące w skład instytutu będą musiały postarać się same.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wrocław, Wiedeń i Budapeszt starają się o Europejski Instytut Innowacji i Technologii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!