XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wspólnota wiedzy i innowacji to konieczność

Wspólnota wiedzy i innowacji to konieczność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wykorzystanie współpracy nauki i biznesu jest niezbędne, aby konkurować w dzisiejszej gospodarce - podkreślili uczestnicy dyskusji pt. "Wspólnota wiedzy i innowacji - fuzja nauki i biznesu", która odbyła się podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jego tematem była działalność polskiego węzła wiedzy i innowacji (CC PolandPlus) w konsorcjum KIC (Knowledge Innovation Communities) InnoEnergy.

W opinii ekspertów, Europa zaczyna pod względem badań naukowych tracić dystans do innych wiodących gospodarek. By temu zaradzić przed kilkoma laty, z inicjatywy Komisji Europejskiej powołano Europejski Instytutu Technologiczny. Ma on stworzyć w Europie nową jakość współpracy pomiędzy uczelniami, jednostkami badawczymi oraz przedsiębiorstwami.

Inicjatywa ma pomóc w uczynieniu europejskiej gospodarki najbardziej konkurencyjną na świecie. Pomysłodawcy przedsięwzięcia nie chcieli jednak, aby działalność Instytutu była oderwana od rzeczywistości. Dlatego powołano węzły wiedzy i innowacji, by odbywała się bliżej nauki. W ich skład weszły uniwersytety, firmy badawcze i biznes. Działalność polskiego węzła zainaugurowano w 2009 r. podczas pierwszego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Jestem szczerze zbudowany. Inicjatywa, którą powołaliśmy przed dwoma laty, przybrała realny kształt. Taki, jak sobie wyobrażaliśmy wiosną 2009 r. - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.

- Innowacyjność jest bardzo ważna dla dalszej integracji europejskiej; tylko przez nią możemy konkurować w dzisiejszej gospodarce. Choć to oczywistość, warto to wciąż powtarzać. Nie chcemy stosować dumpingu ekologicznego czy socjalnego. Stąd wziął się model "złotego trójkąta" wiedzy, który łączy innowacje, badania i edukację. Dlatego powstał też Europejski Instytut Technologiczny - dodał.

W działalność polskiego węzła są zaangażowane m.in. wyższe uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, politechniki, Śląska i Wrocławska, uniwersytety, Śląski i Jagielloński; jednostki badawcze: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, a także takie firmy jak Tauron Polska Energia, Lotos, Rafako czy PGNIG.

Działalność CC PolandPlus obejmuje m.in. projekty związane ze składowaniem CO2 w podmorskich złożach węglowodorów czy technologią zgazowania węgla i jej wykorzystaniem przy produkcji energii.

Wkrótce ma zostać zarejestrowana spółka, która będzie biznesowym reprezentantem polskiego węzła. W ramach konsorcjum KIC InnoEnergy działają również węzły z Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii, Szwecji i krajów Beneluksu.

W dyskusji o wspólnocie wiedzy i innowacji, poza m.in. Jerzym Buzkiem i przedstawicielami uczelni, brał również udział były komisarz Unii Europejskiej Günter Verheugen.

- Podejmujmy działania, które wpisują się w strategię innowacyjności - zachęcał.

Verheugen podkreślił, że europejska gospodarka musi obecnie stawić czoła dwóm wyzwaniom. Pierwsze z nich dotyczy transformacji w kierunku gospodarki opartej na wiedzy.

- W wielu dziedzinach europejski przemysł opiera się jeszcze na niskich i średnich technologiach, które w dłuższej perspektywie nie będą stanie konkurować z szybkorosnącymi gospodarkami azjatyckimi i południowoamerykańskimi - wyjaśnił.

Dodał, że z tego powodu europejska gospodarka powinna dążyć do bycia wiodącą pod względem innowacji, technologii i jakości produktów i rozwiązań.

- Innowacje są potrzebne, aby móc konkurować w globalnej gospodarce. Do tego mogą być narzędziem, które pozwoli działać przeciwko zmianom klimatycznym i czynić przemysł bardziej przyjaznym środowisku - wskazał Verheugen.

Były komisarz przyznał, że pewna doza niepewności, związana z przyszłością unijnej strategii innowacyjności, jest spowodowana niedoborami finansowymi UE. Verheugen zaznaczył jednak, że nic nie wskazuje na to, aby wcześniejsze założenia uległy zmianie.

- Unia Europejska powinna tworzyć klimat dla innowacji; obecnie nie należymy w tej dziedzinie do najlepszych. Jest to pewnego rodzaju skandal, że naukowcy w Europie przez wiele lat nie mieli możliwości korzystania z programów, które zachęcałyby ich do innowacyjnych działań - powiedział Verheugen.

- Badania naukowe to transformacja pieniędzy w wiedzę, a innowacja to transformacja wiedzy w pieniądze. Brakuje nam jednego ogniwa, które połączyłoby nową wiedzę z sukcesem rynkowym. A trzeba chociażby pamiętać, że procedury patentowe są bardzo kosztowne. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych te procesy są o wiele łatwiejsze - ocenił.

Dodał, że bardzo często nowe technologie czy produkty potrzebują "swoistego inkubatora, w którym wiedza łączy się z praktyką".

- Taki model istnieje w najbardziej innowacyjnych krajach. Przykładami są tu Szwajcaria, Finlandia i Szwecja, które pod tym względem przewyższają Stany Zjednoczone - powiedział Verheugen.

- Mam nadzieje, że polska prezydencja w Unii Europejskiej wykorzysta swoją szansę na wzmocnienie i rozwój innowacyjności - podsumował.

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wspólnota wiedzy i innowacji to konieczność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!