Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wspólny europejski rynek nauki rodzi się w bólach

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
10-03-2011 11:51
Wspólny europejski rynek nauki rodzi się w bólach

Polscy naukowcy, jak na razie, niedostatecznie wykorzystują środki unijne przeznaczane na naukę, a jest ich dla całej Unii dużo, bo ponad 50 miliardów euro - mówi w rozmowie z dziennikarzem wnp.ol prof. Adam Gierek, europoseł, członek komitetu Przemysłu, Badań i Energii oraz Komitetu Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

W lutym Komisja Europejska opublikowała „zieloną księgę” w sprawie strategii zreformowania unijnego systemu finansowania badań i innowacji. Czy na tym skupia się jej, a także Parlamentu Europejskiego, uwaga w kwestii innowacyjności?
- Największym wyzwaniem jest zapewnienie Europie konkurencyjnej pozycji w globalizującym się świecie, a zwłaszcza jej utrzymanie lub wzmocnienie w wybranych dziedzinach gospodarki. Na tym zatem skupia się uwaga instytucji unijnych.

Strategia Lizbońska, zapoczątkowana w 2000 roku, nie przyniosła spodziewanych rezultatów, co stało się podstawą dla ustalenia priorytetów nowej strategii – Europa 2020. Jej celem politycznym jest – jak to wynika z dyskusji nad „zieloną księgą” – takie zwiększenie efektywności badań naukowych i działań innowacyjnych z nimi sprzężonych, by lepiej wykorzystany był duży potencjał UE w tym zakresie, tkwiący w małych i średnich przedsiębiorstwach i by ten czynnik, a nie np. dumping społeczny, stanowił o jej wyższości nad globalnymi konkurentami.

Jak to uczynić?

– Należy w tym celu lepiej wykorzystywać instrumenty finansowe. Należy także stworzyć wspólnotowy tani patent, który mógłby skutecznie zabezpieczyć własność intelektualną MŚP.

Co określa strategia Europa 2020?

– Jest to cel polityczny, który zakłada stworzenie efektywnej europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) oraz takiej gospodarki innowacyjnej, która będzie się koncentrować m.in. na trzech europejskich wyzwaniach. Chodzi o nowoczesne technologie: energetyczne i bezpieczeństwo energetyczne, produkcji żywności i bezpieczeństwo żywnościowe oraz technologie oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi i bezpieczeństwo surowcowe.

Te europejskie wyzwania, wymagające rozwiązania, prowadzą do postulatu budowy w sposób racjonalny „zielonego przemysłu”. A debata publiczna i publiczne konsultacje dotyczące „zielonej księgi” w zakresie badań i innowacji znajdą swój finał w maju br.

Co jest, w pana opinii, kluczowym zagadnieniem w tej polityce? Czy jest nim ranga, nadana tej sferze, czy propozycja większego przydziału środków w przyszłej perspektywie budżetowej, np. kosztem funduszy spójności?

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP