Współpraca z Komisją Europejską i z BEREC wymaga poprawy

Współpraca z Komisją Europejską i z BEREC wymaga poprawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Przeniesienie wytycznych KE na polski rynek telekomunikacyjny odbywa się z dużym opóźnieniem i zdarza się nam nie dotrzymywać dat krytycznych wyznaczanych dla państw członkowskich - przestrzega Jarosław Łuczkiewicz, dyrektor działu regulacji GTS Poland.

Jego zdaniem, współpraca z Komisją Europejską i z BEREC, w celu zapewnienia rozwoju spójnych praktyk regulacyjnych i spójnego stosowania dyrektywy oraz dyrektyw szczegółowych KE, wymaga poprawy.

- Chyba najbardziej medialnym, ale i najtrudniejszym celem wyznaczonym państwom członkowskim do roku 2020, jest osiągniecie takiego pokrycia i nasycenia rynku dostępu do Internetu, by wszyscy Europejczycy mieli możliwość korzystania z łącza o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s – mówi Jarosław Łuczkiewicz.

Dodatkowo, jak wskazuje nasz rozmówca, przynajmniej połowa europejskich gospodarstw domowych powinna mieć dostęp do połączeń o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s. - Niestety polskie ustawodawstwo telekomunikacyjne, budowlane, dostępu do infrastruktury drogowej i inne, wciąż nie daje możliwości łatwego inwestowania w budowę sieci światłowodowej – zauważa przedstawiciel GTS Poland.

Tymczasem tylko taka sieć pozwala w tej chwili na spełnienie tego wymogu. - Zapewne wkrótce pojawi się też koncepcja włączenia do Usługi Powszechnej (ang. USO - Universal Service Obligation) dostępu do Internetu – mówi Jarosław Łuczkiewicz. - Aby to osiągnąć, bez zgubnego wpływu na rynek telekomunikacyjny, konieczna jest zmiana sposobu finansowania USO z opartego na współfinansowaniu operatorskim na oparty o budżet państwa.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, powstająca na potrzeby dostępu 100Mb/s sieć, będzie zbudowana i wykorzystywana w standardzie NGA (Next-Generation Access), który w żaden sposób nie poddaje się współczesnej regulacji. - Na tym polu nie tylko Polska, ale i cała Europa, ma wiele do zrobienia – przestrzega Jarosław Łuczkiewicz. - Brak jasnych wytycznych i koncepcji regulacji sieci dostępowej następnej generacji skutecznie blokuje operatorów, szczególnie najsilniej objętych regulacją operatorów zasiedziałych, przed inwestycjami, których los, w kontekście regulacyjnym, nie jest pewny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Współpraca z Komisją Europejską i z BEREC wymaga poprawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!