XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wszyscy czekają na pętlę lokalną

Wszyscy czekają na pętlę lokalną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ma zrewolucjonizować rynek telekomunikacyjny i przy okazji uratować Telekomunikację Polską przed podziałem. Zdaniem TP tzw. uwalnianie pętli lokalnej idzie świetnie, zdaniem UKE - wręcz przeciwnie.

Plątanina kabli, dwumetrowa szafa, od której odchodzi światłowód, i szum klimatyzacji. Tak wygląda setna tzw. sala kolokacyjna, czyli centrala Telekomunikacji Polskiej, do której dołączyć mogą swój kabel operatorzy alternatywni. Wszystko po to, by wreszcie w Polsce naprawdę uwolnić pętle lokalne (LLU - Local Loop Unbundling), czyli ostatni kawałek kabla między lokalną centralą telefoniczną a domem abonenta - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Dziś operatorzy alternatywni, którzy chcą zyskać nowych abonentów także tam, gdzie nie dociera ich infrastruktura, mogą dzierżawić łącza od TP (tzw. WLR i BSA). Ale wtedy mogą na tych kablach oferować tylko to, co oferuje były monopolista.

LLU polega na tym, że TP uwalnia, czyli udostępnia, swoje centrale, umożliwiając innym operatorom odprowadzenie od nich łącza do domu abonenta. Dzięki temu klient może dostać wiele nowych usług niezależnych od oferty TP. Najlepiej pokazuje to przykład Netii, która od 2 tygodni reklamuje szeroko ofertę internetu o szybkości 4 Mb/s (dziś rynkowy standard to 1 Mb/s). Taka oferta jest możliwa właśnie dzięki LLU.

Zdaniem Macieja Wituckiego, prezesa TP, popularność LLU wzrośnie, gdy UKE obniży cenę płaconą przez operatorów alternatywnych za jedno uwolnione łącze.

- Dziś w Polsce - inaczej niż w Europie - cena LLU jest wyższa niż cena łącza w WLR, a przecież podłączenie się do tej usługi wymaga od operatorów sporych nakładów finansowych - tłumaczy. Netia zainwestowała już w LLU 30 mln zł. To tylko część kosztów - resztę ponosi TP, która do końca roku wyda na ten cel 37 mln zł.

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, nie zgadza się jednak, że przeszkodą w rozwoju LLU jest koszt łącza. - Żaden z operatorów nie skarży się na cenę LLU. Skarżą się za to na to, że TP otwiera sale kolokacyjne w mało atrakcyjnych miejscowościach. Tymczasem operatorom nie opłaca się inwestować w małych i do tego odległych od siebie gminach, w których zdobędzie po pięciu abonentów - tłumaczy.

Streżyńska przypomina, że od tego, w jaki sposób uwalniane będą kolejne pętle, zależy m.in. decyzja o tym, czy dzielić TP na cześć hurtową i detaliczną - napisano w "Gazecie Wyborczej".

- Sprawne uwalnianie pętli będzie argumentem przeciw podziałowi, ale na razie procesu nie można nazwać sprawnym - mówi. Drugim elementem oceny, czy podział jest konieczny, będzie wynik specjalnego audytu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wszyscy czekają na pętlę lokalną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!