Wydatki na informatykę nie dadzą się kryzysowi?

Wydatki na informatykę nie dadzą się kryzysowi?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdecydowana większość przedsiębiorstw w Polsce nie będzie mimo kryzysu finansowego ograniczać w tym roku wydatków na rozwiązania teleinformatyczne - wynika z badań spółki Sybase.

- To tylko potwierdza moje przekonanie, że branża IT będzie jedną z niewielu, a może nawet jedyną, która niemal bez szwanku przetrwa kryzys - mówi cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Tomasz Kulisiewicz, analityk firmy doradczej Audytel.

Notowana na nowojorskiej giełdzie spółka Sybase przepytała przedstawicieli niemal 150 firm - swoich partnerów i klientów w Polsce. Ponad połowa z przebadanych spółek to duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 500 osób, ale z drugiej strony aż jedna trzecia respondentów to firmy zatrudniające mniej niż 50 osób.

Wyniki są zaskakujące - aż 66 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że kryzys finansowy nie będzie miał żadnego wpływu na inwestycje w rozwiązania informatyczne, a 4 proc. firm planuje - właśnie z powodu kryzysu - zwiększenie tych inwestycji - pisze "Gazeta".

- Świadczy to o wysokim poziomie świadomości menedżerów - przekonuje Grzegorz Walicki, dyrektor generalny Sybase Polska. - Traktują IT jako niezbędny element zwiększania przewagi konkurencyjnej firm - zaznacza.

Zgadza się z nim Kulisiewicz. - Inwestycje w nowoczesne oprogramowanie to "ucieczka do przodu", jedyna szansa, aby na coraz trudniejszym rynku przegonić konkurentów. Jeszcze niedawno do firm usługowych klienci pchali się drzwiami i oknami. Te czasy to już przeszłość. Teraz firmy gorączkowo rozglądają się za wyrafinowanym oprogramowaniem do zarządzania, bo nagle klientów zabrakło, a w podsumowaniu miesięcznym zaczyna się liczyć nawet trzecia liczba po przecinku - przekonuje. Nowoczesne rozwiązania pozwalają tymczasem oszczędzać na czasie pracy i liczbie pracowników. Sprawiają, że firma ponosi mniejsze straty choćby poprzez kontrolowanie, kiedy danym produktom przechowywanym w magazynach kończy się okres ważności - czytamy w "Gazecie".

Jednak nie wszystkie firmy z branży IT mogą spać spokojnie. - Mniejsi producenci oprogramowania natkną się na problemy z płynnością. Będzie to sprzyjało konsolidacji tego sektora i pewnie kilka firm nie przetrwa - przekonuje Elwira Sokołowska, prezes Sage Symfonia. Jej zdaniem szansą jest sprzedawanie oprogramowania i usług skierowanych na lepsze zarządzanie finansami, analizę kosztów, skuteczną windykację. - To są procesy, które zyskują na znaczeniu w trudnych czasach - zaznacza.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!