Wykonany przez studentów robot marsjański stanie do zawodów w USA

Wykonany przez studentów robot marsjański stanie do zawodów w USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Robot marsjański Magma, skonstruowany przez białostockich i toruńskich studentów, będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich, rozpoczynających się w czwartek w Stanach Zjednoczonych.

Konkurs University Rover Challenge 2010 organizowany jest już po raz czwarty, a skierowany do studentów na całym świecie. W tym roku, oprócz grupy z Polski, w konkursie weźmie udział kilkanaście drużyn z USA, Kanady oraz konstruktorzy z Włoch.

Grupa z Polski jest już w USA. "Obecnie testujemy Magmę, integrujemy wszystkie systemy i składamy robota" - poinformował w poniedziałek koordynator projektu Wojciech Głażewski.

Konkurs University Rover Challenge 2010 rozpocznie się 3 czerwca i potrwa trzy dni. W piątek robot o nazwie Magma wyruszy w symulacyjną misję na pustyni w Utah.

"Robot będzie musiał sprawdzić się w czterech misjach: rozpoznaniu terenu, czyli jak łazik będzie się zachowywał na powierzchni Marsa zaraz po wylądowaniu; symulacji wypadku astronauty i dowiezienia mu pakietu medycznego; symulacji awarii oraz poszukiwaniu śladów życia" - powiedział PAP Łukasz Wilczyński z Mars Society Polska.

Cechy charakterystyczne polskiego łazika to: obły kształt, duża szybkość poruszania się dzięki zastosowaniu kół, precyzyjne i funkcjonalne ramię manipulatora, wytrzymałość na wiatr i pył, przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi i małych rozmiarów.

Jak powiedział Wilczyński, Magma wyróżnia się systemem optycznym, zastosowaniem kamery z algorytmem RODM, który na podstawie zwykłych fotografii odtwarza trójwymiarowy, wirtualny obraz powierzchni Marsa. Dzięki RODM możliwe jest również określanie współrzędnych geograficznych wybranych punktów i dokonywanie pomiarów terenu.

Nagrodą w konkursie oprócz pieniędzy, jest prezentacja robota na prestiżowym konwencie astronautycznym - 13. Międzynarodowym Konwencie Mars Society w Dayton.

Dodatkowo, jak powiedział Wilczyński, ponieważ konkurs obserwowany jest przez NASA, istnieje możliwość wykorzystania rozwiązań konstrukcyjnych nagrodzonych robotów do budowy łazika przez NASA. Robot ma powstać do 2020 roku.

Pomysł wzięcia udziału w konkursie wyszedł od studenta Politechniki Białostockiej, Wojciecha Głażewskiego, który jest pasjonatem budowania łazików i współpracuje z Mars Society Polska. W zeszłym roku wziął udział w konkursie łazików marsjańskich z grupą studentów z Warszawy.

W tym roku postanowił zebrać drużynę ze swojej uczelni, czyli Politechniki Białostockiej. Szukał też ludzi, którzy pomogliby mu wykonać podstawowe urządzenia w robocie, jak manipulator, i dzięki Mars Society nawiązał współpracę ze studentami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wykonany przez studentów robot marsjański stanie do zawodów w USA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!