XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Za rasistowskie wpisy w internecie trafią przed sąd

Za rasistowskie wpisy w internecie trafią przed sąd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dwóch młodych mężczyzn odpowie przed sądem za rasistowskie wpisy zamieszczone na popularnym portalu społecznościowym w internecie - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Bogusława Marcinkowska.

Krakowska prokuratura oskarżyła Mateusza Ś. oskarżeni o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych i publiczne znieważenie Romów z powodu ich przynależności etnicznej. O publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych oskarżony został także Adrian W.

Oba wpisy zostały zamieszczone w listopadzie 2014 r. na popularnym portalu społecznościowym. Jeden z nich komentował film, w którym była scena pobicia Roma, drugi stanowił komentarz do artykułu "Cygański terror w Andrychowie".

Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa złożyły prywatna osoba i "Otwarta Rzeczpospolita" Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii.

Obaj oskarżeni przyznali się do zarzutów i zadeklarowali chęć dobrowolnego poddania się karze. Do aktów oskarżenia, skierowanych do sądów w Chrzanowie i Pszczynie, dołączone zostały wnioski o wydanie wyroku bez przeprowadzania procesu. Zaproponowane i uzgodnione z prokuratorem propozycje kar wynoszą: cztery miesiące pozbawienia wolności z zawieszeniem na dwa lata i grzywnę dla jednego oskarżonego i karę grzywny dla drugiego.

Prokuratura podkreśla, że autorzy łamiących prawo wpisów na portalach społecznościowych w internecie nie są bezkarni.

W okręgu krakowskim przestępstwami o charakterze rasistowskim zajmuje się wydzielona jednostka w Prokuraturze Rejonowej dla Krakowa Śródmieścia Zachód.

Konflikt w Andrychowie rozgorzał na początku czerwca ubr., gdy romska kobieta poskarżyła się, że została poturbowana podczas spaceru z dziećmi. W odwecie Romowie dotkliwie pobili młodych Polaków. W obu przypadkach policja szybko zatrzymała podejrzanych - zarówno Polaków, jak i Romów. Część z nich była nieletnia.

Władze miasta, aby przywrócić poczucie bezpieczeństwa, wprowadziły wspólnie z małopolską policją program "Zero tolerancji dla przestępczości". Do miasta skierowano dodatkowe siły policji, dzięki czemu wyraźnie zwiększyła się liczba patroli.

W 21-tysięcznym Andrychowie mieszka ok. 100 Romów.

Podobny konflikt między mieszkańcami miasta miał miejsce jesienią 2013 r. Po pobiciu dziecka przez niewiele od niego starszego Roma, na portalu społecznościowym powstały profile, które zostały krótko potem zamknięte ze względu na zarzut szerzenia rasizmu i nienawiści. Konflikt został wówczas zażegnany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za rasistowskie wpisy w internecie trafią przed sąd

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!