Zaczynamy działalność - jaką formę opodatkowania wybrać?

Zaczynamy działalność - jaką formę opodatkowania wybrać?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć, że sama rejestracja działalności to nie wszystko. Na starcie należy podjąć kilka ważnych decyzji związanych z funkcjonowaniem firmy. Jedną z nich jest wybór formy rozliczenia z fiskusem. Może to być podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa lub skala podatkowa. Która z opcji będzie najkorzystniejsza?

Przed wyborem formy płatności podatku należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość spodziewanych przychodów i wydatków oraz rodzaj planowanej działalności. Ponadto można zastanowić się, czy w danym roku konieczne będzie np. dodatkowe zatrudnianie pracowników.

Warto też wiedzieć, że wybór sposobu rozliczania podatku dochodowego nie jest ostateczny, ale zmianę formy opodatkowania można dokonać tylko raz do roku (do 20 stycznia). Osoby prowadzące działalność zawiadamiają fiskus o swojej decyzji za pośrednictwem wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (formularz CEIDG-1). Rok 2016 nie przyniósł zmian w zakresie wyboru formy rozliczenia dochodu firmy.

Oto możliwe opcje:

1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Na taką formę decyduje się większość przedsiębiorców. Rozliczanie według skali podatkowej obowiązuje też wówczas, gdy nie zgłosimy innej zasady rozliczenia podatku. Warto wiedzieć, że decydując się na tę opcję, zobowiązujemy się do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - opodatkowaniu podlega bowiem różnica pomiędzy przychodami firmy a kosztami jego uzyskania.

Stawka 18 proc. obowiązuje, gdy dochód roczny nie przekroczył 85 528 zł - od nadwyżki ponad tym pułapem należy zapłacić podatek 32-procentowy.

2. Podatek liniowy

Stawka tego podatku w 2016 r. wynosi nadal 19 proc. od uzyskanego dochodu. Co prawda osoba prowadząca działalność traci możliwość skorzystania z ulg (np. opcji rozliczania wspólnego z małżonkiem, kwoty wolnej od podatku), ale zyskuje stałą stawkę podatku, która nie jest zależna od wysokości dochodów. Niestety, w tym przypadku również konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości lub księgi przychodów i rozchodów.

3. Karta podatkowa

Jedna z prostszych form opodatkowania - głównie za sprawą zwolnienia z obowiązku prowadzenia księgowości. Stawki karty podatkowej ustalane są kwotowo (obwieszczeniach ministra finansów), więc co miesiąc płaci się taką samą kwotę, bez względu na dochody. Wady? Podatek zapłacimy nawet wówczas, gdy w danym miesiącu nic nie uda się zarobić. Poza tym nie możemy zatrudniać pracowników w oparciu o umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

4. Ryczałt ewidencjonowany

Podstawą opodatkowania tej formy jest przychód (nie są brane pod uwagę koszty jego uzyskania, więc wystarczy prowadzić ewidencję przychodów). Stawka ryczałtu (3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc. lub 20 proc.) wybierana jest na podstawie rodzaju prowadzonej działalności. Dla niektórych branż (np. gastronomicznej) taka opcja może być bardzo opłacalna - co prawda traci się możliwość wspólnego rozliczenia roku podatkowego z małżonkiem, ale zachowuje się prawo do korzystania z ulg podatkowych.

Tekst powstał we współpracy z: http://finka.pl/
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zaczynamy działalność - jaką formę opodatkowania wybrać?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!