Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zagadnienia nowoczesnej infrastruktury informacji przestrzennej w górnictwie

Autor: wnp.pl (Paweł Szygulski)
16-04-2014 09:25
Zagadnienia nowoczesnej infrastruktury informacji przestrzennej w górnictwie
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

O najnowszych technologiach GIS dla górnictwa, związanych z nimi regulacjach prawnych oraz perspektywicznych korzyściach z wdrażania tych rozwiązań rozmawiamy z Lechem Rybałko, dyrektorem ds. wdrożeń w SHH.

Które regulacje prawne stanowią podstawę formalną do budowy infrastruktury informacji przestrzennej w zakładach górniczych?
- Mówiąc o infrastrukturze informacji przestrzennej musimy mieć przede wszystkim na myśli dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy o nazwie INSPIRE. To dokument z 2007 roku, który został transponowany do prawa polskiego w formie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Aczkolwiek regulacja ta wpływa na działalność zakładów górniczych raczej pośrednio niż bezpośrednio. Bo też dyrektywa INSPIRE i oparte o nią przepisy definiują zasadniczo określone zadania głównie dla organów administracji geologicznej.

Działalność górniczą reguluje natomiast cały szereg przepisów wynikających z prawa geologicznego i górniczego, a także przepisów wykonawczych do tego prawa, które mówią o gromadzeniu, przechowywaniu, ochronie oraz udostępnianiu informacji o charakterze przestrzennym. Mam tu głównie na myśli takie regulacje, jak na przykład rozporządzenia właściwych ministrów w sprawie dokumentacji mierniczo-geologicznej, również w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych, czy też w sprawie planów ruchu zakładów górniczych. Znajdziemy w nich konkretne wytyczne dotyczące wymogów prowadzenia dokumentacji mierniczo-geologicznej. Na obecnym etapie naszych regulacji prawnych nie wynikają one wprost z dyrektywy INSPIRE. Niemniej jednak w samej tej dyrektywie, jak również w ustawie o infrastrukturze informacji przestrzennej, znajdują się zapisy, które dotykają branży górniczej.

To regulacje prawne. A sama technologia - na ile rozwój systemów informacji przestrzennej w ostatnich latach daje nowe możliwości dla górnictwa?

- Skalę tego rozwoju na pewno łatwo można śledzić na przykładzie Państwowego Instytutu Geologicznego, który już od kilku lat jako organ administracji geologicznej wykorzystuje najnowsze standardy. Skutecznie wdraża choćby system kartografii geologicznej IKAR, który udostępnia dane właśnie w nowych technologiach, zgodnych z założeniami przyjętymi dla infrastruktury informacji przestrzennej.

Ale postęp obejmuje oczywiście szersze zagadnienia. Na pewno obserwujemy go choćby w dziedzinie modelowania numerycznego. Może nie dwuwymiarowego, bo z nim już wszyscy dobrze się oswoili, ale dochodzi do niego modelowanie trójwymiarowe. Daje ono nowe możliwości obrazowania struktur geologicznych w sposób interaktywny, tworzenia numerycznych modeli przestrzennych, modeli geofizycznych czy też geodynamicznych oraz prowadzenia na nich obliczeń geostatystycznych, również z uwzględnieniem czasu. W tym ostatnim przypadku możemy więc już mówić o dodawaniu czwartego wymiaru.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP