XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zagrożenia dla sprzętu IT w przemyśle

Zagrożenia dla sprzętu IT w przemyśle
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niestabilność podłoża, przegrzewanie się serwera i zaburzenia chłodzenia to najczęstsze zagrożenia funkcjonowania infrastruktury IT w niekorzystnych warunkach w sektorze przemysłowym zdaniem Zbigniewa Swoczyny, szefa zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska.

- Próbując generalnie spojrzeć na informatykę i jej infrastrukturę można stwierdzić, że mamy do czynienia z urządzeniami wrażliwymi mechanicznie i przetwarzającymi ogromne ilości energii w ciepło – wyjaśnia Zbigniew Swoczyna, szef zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska. - Pierwszym bardzo generalnym zagrożeniem jest cały zakres zagadnień związanych z odprowadzeniem ciepła.

Jak opisuje nasz rozmówca, przegrzanie się serwera czy macierzy powoduje automatyczne wyłączenie systemu, a jeśli ten mechanizm zawiedzie, trwałym uszkodzeniem wewnętrznej struktury układów scalonych. - Za chłodzenie odpowiedzialne są po pierwsze wbudowane systemy wentylatorów, które ma każdy komputer, przełącznik system pamięci masowej itp. – mówi Zbigniew Swoczyna. - One transportują czynnik chłodzący, najczęściej powietrze, wewnątrz obudowy.

Zaburzenia chłodzenia mają przeważnie dwojaką naturę: zbyt wysoka temperatura na wejściu lub zanieczyszczenia. - Proste zapylenie niszczy fizycznie silniki i wentylatory, osadzając się na radiatorach, powoduje lokalne zaburzenia chłodzenia – wyjaśnia nasz rozmówca. - Osobnym zagadnieniem jest zawartość substancji agresywnych w powietrzu, tu wachlarz możliwości zależy mocno od gałęzi przemysłu, choć nie sposób nie wymienić na pierwszym miejscu aerozolu wody morskiej jako najbardziej oczywistego i pospolitego. Tutaj niszczące będzie pokrywanie się wszelkiego typu styków nieprzewodzącym nalotem. Oraz oczywiście niszczenie łożyskowań elementów ruchomych. Ze względu na poziom komplikacji tak uszkodzone komponenty nadają się zwykle do wyrzucenia.

Kolejną grupą zagrożeń jest niestabilność podłoża. - Począwszy od propagacji drgań w obrębie zakładu, spowodowanych np. bliskością tłoczni, pras czy młotów, poprzez trzęsienia ziemi, te naturalne czy związane z pracami kopalnianymi, a kończąc na zabudowie sprzętu na platformach mobilnych – wylicza Zbigniew Swoczyna. - Najmniej odporne na drgania są oczywiście dyski twarde składujące dane, silne drgania mogą doprowadzić do fizycznego kontaktu głowic z nośnikiem i w efekcie do utraty danych. Bardziej odporne są same serwery czy infrastruktura sieciowa, ale standardowe maszyny mają zwykle ograniczoną odporność na obluzowywanie się styków poddanych silnym drganiom.

Trzecią dużą grupa zagrożeń jest występowanie silnych pól magnetycznych. - Te najczęściej spotykamy w okolicach przeróżnych przenośników elektromagnetycznych, dużych generatorów czy przetworników – mówi przedstawiciel Oracle. - Bez właściwego ekranowania ryzykujemy utratę danych składowanych na nośnikach magnetycznych, a więc i dyskach twardych i taśmach. W ekstremalnych przypadkach może dochodzić do zaburzenia pracy samych układów liczących, ale wtedy natężenia pól zaczynają być nieobojętne dla nas samych, a zwykle nie montujemy komputerów tam gdzie nie wejdzie serwisant.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zagrożenia dla sprzętu IT w przemyśle

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!