Zakończenie podziału ATM-u na dwie spółki możliwe na przełomie 2011/12 r.

Zakończenie podziału ATM-u na dwie spółki możliwe na przełomie 2011/12 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakończenie podziału ATM na dwie spółki jest spodziewane na przełomie 2011 i 2012 r. - poinformował PAP Tadeusz Czichon, wiceprezes ATM-u. W jego ocenie każda z dwóch spółek po podziale będzie atrakcyjnym celem inwestycyjnym dla potencjalnego inwestora branżowego.

"Harmonogram procesu nie jest jeszcze dokładnie ustalony, ale spodziewamy się, że będzie on trwał około pół roku, co oznacza, że rozpoczęcie notowań obu spółek na GPW będzie miało miejsce na przełomie 2011 i 2012 r." - powiedział w wywiadzie dla PAP Czichon.

Poinformował też, że niebawem ma się rozpocząć proces wyboru doradcy, który będzie wspierał ATM w przeprowadzeniu całego procesu.

Rada nadzorcza ATM-u zatwierdziła podział ATM poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Pionu Usług Integratorskich i przeniesienie jej na ATM Systemy Informatyczne. W konsekwencji podziału ATM będzie kontynuowała swoją dotychczasową działalność tj. świadczenie usług telekomunikacyjnych. Całość aktywów i zobowiązań związanych z usługami integratorskimi zostanie przeniesiona do ATM SI wraz z posiadanymi przez ATM akcjami w ATM SI oraz udziałami w pozostałych spółkach integratorskich wchodzących w skład grupy kapitałowej ATM.

W wyniku podziału wszyscy dotychczasowi akcjonariusze ATM otrzymają nowo wyemitowane akcje ATM SI, przy czym liczba objętych akcji w ATM SI przez każdego akcjonariusza będzie taka sama, jak liczba posiadanych przez niego akcji w ATM. Podział ATM będzie połączony z przeprowadzeniem procesu wprowadzenia akcji ATM SI do obrotu na GPW.

"Według projektu każdy obecny akcjonariusz ATM otrzyma jedną akcję ATM SI i to się na pewno nie zmieni. Natomiast biegły będzie musiał ustalić parytet wartości tzn. ile powinna być warta jedna akcja ATM i ATM SI po podziale, czy będzie to np. proporcja 6:4, czy po połowie. Rynek oczywiście zweryfikuje te wartości, ale zależy nam na tym, aby cena akcji obu spółek była jak najbliższa wycenom dokonywanym przez akcjonariuszy" - powiedział wiceprezes.

Warunkiem przeprowadzenia podziału jest uzyskanie zgody akcjonariuszy ATM.

"Wstępne sygnały od naszych akcjonariuszy są bardzo pozytywne, w znakomitej większości akcjonariusze, z którymi rozmawialiśmy popierają ten plan" - powiedział Czichon.

W ocenie zarządu ATM-u podział powinien przełożyć się na zwiększenie wartości dla akcjonariuszy.

"Z punktu widzenia biznesowego obie spółki już działają niezależnie od siebie, choć oczywiście współpracują. W momencie podziału współpraca obu spółek będzie uzależniona jedynie od korzyści biznesowych dla każdej z nich, a nie od powiązań kapitałowych. To jeszcze bardziej wzmocni konkurencyjność obu podmiotów i przełoży się na generowane przez nie wyniki finansowe" - powiedział.

"Dla akcjonariuszy będzie to zupełnie nowa sytuacja, bo obecnie inwestor kupując akcje ATM musi kupić działalność telekomunikacyjną i integratorską. W momencie podziału zyska możliwość wyboru. Zakładamy, że są akcjonariusze, których interesuje tylko jeden z tych segmentów działalności i w tej sytuacji każdy będzie mógł wybrać tę spółkę, którą jest bardziej zainteresowany. Zakładamy, że podział powinien zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną obu podmiotów, przez co zainteresowanie inwestorów każdą z tych spółek będzie jeszcze większe niż obecne ATM-em. Powinno to też w perspektywie czasu przełożyć się na rzeczywisty wzrost wartości dla akcjonariuszy" - dodał.

W ocenie wiceprezesa po podziale każda ze spółek będzie bardziej atrakcyjnym celem inwestycyjnym dla potencjalnego inwestora branżowego.

"Bardzo ważnym faktem jest, że każda z tych dwóch spółek, jako jednolita biznesowo, będzie mogła być przedmiotem i podmiotem konsolidacji na rynku tzn. zarówno zainteresowanie taką spółką przez inwestora branżowego jest większe, jak i możliwość dokonywania przejęć i konsolidowania swojego segmentu rynku. W obecnej sytuacji jest to prawie niemożliwe" - powiedział.

"Nie ma obecnie żadnego projektu, procesu, który byłby związany z doprowadzeniem do jakichś ruchów akwizycyjnych. Podział na działalność telekomunikacyjną i integratorską, a przez to porządkowanie struktury organizacyjnej grupy jest raczej stworzeniem różnych możliwości dla rozwoju tych biznesów, także oczywiście w tym obszarze. Nie jest jednak środkiem realizacji konkretnego procesu akwizycji" - dodał.

"Nasza działalność telekomunikacyjna jest atrakcyjna dla każdego operatora telekomunikacyjnego, a w szczególności takiego, który miałby ambicje protechnologiczne. Nie ma jednak na razie żadnych konkretnych ustaleń w tej kwestii" - powiedział także.

ATM spodziewa się w 2011 r. dalszej poprawy wyników segmentu telekomunikacyjnego.

"Jeśli chodzi o działalność telekomunikacyjną to spodziewamy się w tym roku dalszego, systematycznego wzrostu wyników. Przychody, zyski i marże powoli, ale systematycznie powinny rosnąć. W przypadku działalności integratorskiej oprócz realizowanego zgodnie z planem kontraktu OST 112 wszystko będzie zależało od tego, ile ciekawych kontraktów uda się pozyskać w tym roku i tak jak zwykle decydujący będzie IV kw. W ciągu roku w tym segmencie nie powinno być żadnych negatywnych informacji, ani też szalenie optymistycznych" - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!