Zaufanie i współpraca budują klastry

Zaufanie i współpraca budują klastry
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zaufanie i współpraca to dwa główne czynniki, które są potrzebne polskim klastrom do dynamiczniejszego rozwoju - wskazali uczestnicy dyskusji poświęconej klastrom, która odbyła się w ramach III Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślili, że podstawą sukcesu klastrów jest zaufanie między tworzącymi je przedsiębiorcami. Tymczasem badania pokazują, że polskie społeczeństwo, a zatem i przedsiębiorcy, należy do najbardziej nieufnych w Europie.

- Brakuje nam współpracy, zarówno w życiu społecznym, jak i gospodarczym - powiedział Krzysztof Krystowski, prezes Avio Polska

Podczas sesji Dionizy Smoleń z firmy doradczej Deloitte przypomniał dane, które przemawiają za klastrami jako ważnymi ośrodkami rozwoju.

W ostatnich latach wzrost zatrudnienia w klastrach wynosił 3,4 proc., a w sektorze przedsiębiorstw 1,1 proc. Klastry mają również duży potencjał innowacyjny. Średnio jeden patent przypada w nich na 210 podmiotów. Tymczasem średnia dla polskich przedsiębiorstw wynosi 2,5 tys. podmiotów.

- Klastry mają duży potencjał i przy odpowiednim wsparciu mogą być znaczącym źródłem rozwoju - ocenił Smoleń.

Dodał, że w dużej mierze sukces klastra zależy od jego koordynatora, który powinien być zwornikiem pomiędzy tworzącymi go podmiotami; zachęcać je do działania i współpracy. Badania pokazują, że średnio tylko 30 proc. członków polskich klastrów bierze aktywny udział w ich życiu.

Smoleń zaznaczył, że większość klastrów w Polsce powstało w ostatnich latach dzięki środkom z Unii Europejskiej.

- Ważne jest, aby klastry pracowały nad swoją marką i usamodzielniały się. Nie jest tajemnicą, że wiele z nich kończy działalność wraz z wyczerpaniem finansowania unijnego - powiedział Smoleń.

Elwira Waszkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Klaster Multimediów i Systemów Informacyjnych, przekonywała, że klastry muszą być nastawione na biznes, a „wizje bez wdrożeń to halucynacje”.

Zbigniew Kamieński, zastępca dyrektora w Departamencie Rozwoju Gospodarki, wskazał, że podmioty tworzące klastry powinny widzieć różnicę pomiędzy konkurencją, a kooperacją.

- Lepiej jest współpracować niż konkurować. Oczywiście konkurencja jest potrzebna, ale lepiej by była ona rozwojowa, a nie wyniszczająca - zaznaczył Kamieński.

- Współpraca w ramach klastra jest wartością samą w sobie, która pozwala rozwój. Chociażby z tego powodu budowanie w Polsce klastrów opłaci się - podkreślił Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Baniak zaznaczył, że bardzo istotne jest, aby klastry były tworzone oddolnie. Jeżeli nie istnieje chęć do współpracy pomiędzy podmiotami, które mają tworzyć klaster, to pomoc państwa niewiele zmieni.

- W tej dziedzinie kwestia polityki rządu jest ważna, ale zarazem wtórna. Klastry mogą wyznaczać bieguny rozwoju poszczególnych regionów, ale potrzeba jest do tego przede wszystkim inicjatywa samych przedsiębiorców - wyjaśnił.

Dodał, że klastry w Polsce to wciąż nowe rozwiązanie, dlatego wymagają propagowania.

- Intencją rządu jest wspieranie klastrów tam, gdzie jest to możliwe. Chcemy coraz mocniej zakotwiczać klastry w dokumentach rządowych, które staną się bazą dla programowania nowej perspektywy budżetu Unii Europejskiej. W ten sposób przygotowujemy możliwość budowania instrumentów wsparcia finansowego klastrów - powiedział Baniak.

Jego zdaniem współpraca w ramach klastrów daje szanse na innowacyjność.

- W tradycyjnych sektorach gospodarki pozwala ona na wejście w procesy produkcyjne oparte na innowacyjnych rozwiązaniach. Powinniśmy stosować szeroką definicję innowacyjności, która poza technologią obejmuje również procesy, usługi czy nawet design - wyjaśnił.

Dodał, że resort gospodarki chce też wspierać specjalne strefy ekonomiczne w ten sposób, aby stawały się instytucjonalnym budulcem klastrów.

- Jako przedstawiciel rządu również biję się w piersi, bo wiem, że po stronie urzędników zdarzały się przypadki braku zrozumienia dla przedsiębiorców, którzy chcieli rozwijać się w ramach klastrów - podsumował Baniak.

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zaufanie i współpraca budują klastry

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!