"Złota akcja" w TP do Trybunału

"Złota akcja" w TP do Trybunału
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności rozporządzenia rządu w sprawie "złotej akcji" i listy spółek strategicznych, na której znalazła się Telekomunikacja Polska.

Podobny wniosek przygotowuje też Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT).

Autor wniosku Lewiatana, radca prawny, prof. Hubert Izdebski, powiedział na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami, że zdaniem PKPP Lewiatan, brak podstaw do umieszczenia TP SA na liście spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

- Korespondowaliśmy z ministerstwem skarbu i otrzymaliśmy dość kuriozalne wytłumaczenie wpisania na listę TP SA - głównym akcjonariuszem TP SA jest państwo francuskie i to jest powód dlaczego trzeba się szczególnie przypatrywać temu, co tam się dzieje - powiedział Izdebski.

- To jest nie tylko sprzeczne z prawem, ale i ze zdrowym rozsądkiem - dodał.

Izdebski wyjaśnił, że PKPP Lewiatan powołuje się na kryteria spółek kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy z 3 czerwca 2005 r. Kryteria te warunkują przyznanie Skarbowi Państwa szczególnych uprawnień określonych w ustawie, a potocznie nazywanych "złotą akcją", co oznacza głęboką ingerencję w funkcjonowanie spółki.

Zdaniem Konfederacji, TP SA nie odpowiada żadnemu z tych kryteriów.

Izdebski podkreślił, że dotyczy to także jedynego kryterium, które może być rozważane, czyli kryterium bycia "posiadaczem infrastruktury telekomunikacyjnej, umożliwiającej przesyłanie sygnałów publicznej radiofonii i telewizji między nadawcą a siecią nadajników na obszarze obejmującym co najmniej 70 proc. Rzeczypospolitej Polskiej".

- Posiadaczem takiej infrastruktury nie jest TP SA, a TP Emitel, spółka zależna TP SA, która już jest na liście spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego - powiedział Izdebski.

Dodał, że PKPP Lewiatan powołuje się też na fakt, iż zgodnie z art.8 ust. 2 ustawy wpis na listę powinien nastąpić na podstawie danych UKE, a z decyzji Prezesa UKE z listopada 2006 roku wynika, że podmiotem zajmującym znaczącą pozycję na tym rynku jest TP Emitel, który obejmuje swoim zasięgiem 99,1 proc. kraju. W decyzji UKE, TP SA nie została wzięta pod uwagę ze względu na nieistotny udział w tym rynku.

Izdebski powiedział, że brak podstawy do umieszczenia TP SA na liście został też wykazany przez ministra transportu w toku prac nad projektem rozporządzenia rządu. Minister stwierdził, że TP SA nie spełnia w tym zakresie kryteriów ustawowych.

Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Wacław Iszkowski powiedział we wtorek, że PIIiT przygotowuje podobny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

- TP SA jest członkiem Izby i nam też się nie podoba ten sposób interpretowania ustawy - powiedział Iszkowski.

Dyrektor generalny PKPP Lewiatan Lech Pilawski powiedział, że Lewiatan chce poruszyć szereg spraw z nowym rządem, w tym m.in. sprawę rozporządzenia o "złotej akcji".

Na początku września Rada Ministrów przyjęła listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. Na liście znalazło się 17 firm, w tym m.in. KGHM Polska Miedź, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos, Exatel, TP Emitel, TP SA oraz Polkomtel.

W odniesieniu do tych spółek Skarb Państwa może zgłaszać sprzeciw wobec uchwał akcjonariuszy lub decyzji władz spółek.

Rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie 12 października br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!