Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Znaczenia nabierają narzędzia IT wspierające koncepcję "fabryki cyfrowej"

Autor: wnp.pl (JM)
22-02-2013 12:03
Znaczenia nabierają narzędzia IT wspierające koncepcję "fabryki cyfrowej"
fot. Fotolia

- Coraz więcej firm zauważa, że integracja systemów do komputerowo wspieranego projektowania, wytwarzania i analiz z systemem do zarządzania cyklem życia produktu jest kluczowa z punktu widzenia przedsiębiorstw produkcyjnych, przetwarzających ogromne ilości informacji pochodzących z różnorodnych źródeł – wskazuje Mariusz Zabielski, prezes Siemens Industry Software.

Zdaniem naszego rozmówcy, staje się to szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorstw współpracujących z dostawcami, partnerami i klientami, którzy wykorzystują wiele różnych, niekompatybilnych systemów danych.
Podsumowując ostatnie miesiące na rynku IT i prognozując 2013 r., prezes Zabielski zauważa, że przedsiębiorcy postrzegają wydatki na IT w kontekście długoterminowych inwestycji, ważąc koszty i korzyści, wyliczając zwrot z inwestycji i konfrontując wyniki ze wzrastającymi wymaganiami rynku.

- Kluczowe z naszego punktu widzenia są zmiany jakie obserwujemy w branży motoryzacyjnej - wskazuje. - Wiele firm w Polsce z tego sektora współpracuje z największymi światowymi producentami. Zauważamy tendencję przechodzenia kolejnych dużych dostawców na rozwiązania wspomagające pracę konstruktorów oraz system do zarządzania cyklem życia produktu. Z uwagi na powiązania krajowych przedsiębiorców ze światowymi producentami spodziewamy się, że druga połowa 2013 roku przyniesie zwiększone zainteresowanie produktami dla branży automotive.

Zdaniem prezesa Zabielskiego, rozwój i związane z nim nieuchronne przekształcenia wymuszają na krajowych przedsiębiorcach elastyczność, umiejętność dostosowania się do nowej, dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej. - Środkiem do osiągnięcia tego celu jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury na linii dostawca – producent – klient – wyjaśnia nasz rozmówca. - Systemy PLM są podstawą takiej konstrukcji, jako centralne źródło wiedzy umożliwiają koordynację wszystkich etapów rozwoju produktu miedzy jednostkami zaangażowanymi w ten proces.

Prezes Siemens Industry Software uważa, że coraz więcej firm postrzega innowacyjność jako kluczowy czynnik przewagi konkurencyjnej. Mając to na uwadze firmy produkcyjne powołują do życia ośrodki badawczo-rozwojowe. - Aby w pełni wykorzystać potencjał leżący w tych ośrodkach potrzebne są zaawansowane rozwiązania do wirtualnej budowy i prototypowania produktu - mówi. - Pozwalają one na obniżenie kosztów i skrócenie czasu prac badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym podniesieniu jakości finalnego produktu..

Kolejna tendencją, na którą wskazuje nasz rozmówca, jest wymóg integracji dwóch strategicznych systemów przedsiębiorstwa produkcyjnego: PLM i ERP. - Systemy te są wobec siebie komplementarne – wyjaśnia Mariusz Zabielski. - W wyniku tej integracji firmy produkcyjne uzyskują dużą wartość dodaną, która zaczyna być zauważana i doceniana przez polskie firmy produkcyjne.

- Generalnie w obszarze systemów IT dla przemysłu w najbliższym czasie w coraz szerszym zakresie wykorzystywane będą narzędzia wspierające koncepcję „fabryki cyfrowej” obejmującej projektowanie, analizy oraz wytwarzanie wirtualnego produktu – podsumowuje prezes Zabielski. - Nie ma już znaczenia jak skomplikowany jest produkt, może składać się z elementów mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych, i oprogramowania. W obszarze wytwarzania symulowana jest praca maszyn i urządzeń oraz praca człowieka.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP